Polska i Chiny zacieśnią współpracę na szczeblu lokalnym i regionalnym

Delegacje władz polskich miast i województw spotkały się we wtorek w Kantonie z przedstawicielami rządów miast i prowincji ChRL na II Polsko-Chińskim Forum Regionalnym. Rozmawiano m.in. o współpracy w zakresie logistyki, turystyki, nauki i ochrony środowiska.

10.06.2014 19:30

Polskiej delegacji przewodniczył wiceminister infrastruktury i rozwoju Marcin Kubiak. Na spotkaniu obecny był też ambasador RP w Pekinie Tadeusz Chomicki i konsul generalny RP w Kantonie Krzysztof Ciebień, a po stronie chińskiej m.in. prezes Chińskiego Towarzystwa Przyjaźni z Zagranicą Li Xiaolin i wicegubernator prowincji Guangdong Zhao Yufang.

Forum "to nowa platforma współpracy bilateralnej na szczeblu lokalnym i regionalnym, a więc prowincji chińskich z województwami polskimi oraz chińskich i polskich miast; wyzwala ona ogromny, a niewykorzystany dotychczas potencjał w zakresie współpracy polsko-chińskiej" - powiedział PAP wiceminister Kubiak. Wyraził przy tym nadzieję, że w dalszej perspektywie przyczyni się ona do zwiększenia wymiany handlowej i zacieśnienia kontaktów gospodarczych między oboma krajami.

Podczas forum podpisano dwie nowe umowy o partnerstwie: między Starogardem Gdańskim a miastem Foshan w prowincji Guangdong, oraz między Uniwersytetem Medycznym w Łodzi a Południowym Uniwersytetem Medycznym w Kantonie, również w prowincji Guangdong.

"Oczywiście trudno porównywać skalę, ale w gruncie rzeczy mamy bardzo podobne cele. Obszary, które są dla nas ważne, są również przedmiotem zainteresowania uniwersytetu chińskiego. Dlatego podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu współpracy" - wyjaśniła PAP prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. dr hab. Lucyna Woźniak.

Jak wyjaśniła, współpraca rozpocznie się od wymiany studenckiej i nauczycieli akademickich. Później rozszerzona zostanie o współpracę badawczą.

Władze Łodzi przygotowują się do podpisania umowy o partnerstwie z zachodniochińskim miastem Chengdu, stolicą Syczuanu. Oba miasta zbliżyło uruchomienie w kwietniu 2013 roku linii kolei towarowej, którą Chińczycy nazywają "Nowym Jedwabnym Szlakiem". Transport kolejowy na linii Chengdu-Łódź jest trzykrotnie szybszy niż drogą morską oraz czterokrotnie tańszy niż drogą lotniczą.

Dotychczas pociągi wypełnione elektroniką i innymi towarami kursowały po niej tylko w stronę Łodzi, co jest odzwierciedleniem ogólnego, bardzo niekorzystnego dla Polski bilansu handlowego z Chinami. W 2011 roku wartość polskiego importu z Chin była 10-krotnie wyższa niż jej eksportu do Chin. Struktura handlu z Chinami też jest niekorzystna dla Polski, która eksportuje tam głównie produkty o niskiej wartości dodanej, a importuje stamtąd towary wysokoprzetworzone, takie jak artykuły elektroniczne czy telekomunikacyjne.

W ostatnich dniach z Łodzi wyruszył jednak w stronę Chengdu pierwszy skład wypełniony polskimi gumami do żucia. "Pociąg z gumami do żucia pojechał. Bardzo staramy się, by z regionu łódzkiego i nie tylko wywozić (do Chin) żywność. Inwestor poczynił duże starania, by uruchomić specjalne składy do przewożenia żywności" - powiedział PAP wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak. Wyjaśnił przy tym, że plany polskich eksporterów mięsa, którzy kupili już kontenery-chłodnie do jego przewożenia koleją, tymczasowo pokrzyżowało obowiązujące obecnie m.in. w Chinach embargo na import polskiej wieprzowiny.

Wiceprezydent dodał, że podpisano już kontrakty dotyczące eksportu części samochodowych, które być może niedługo również pojadą na Daleki Wschód "Nowym Jedwabnym Szlakiem". "W Chinach jest mnóstwo montowni samochodów, a niektóre z nich potrzebuje części z Europy. Myślę, że ich transport może zostać zapewniony przez ten pociąg" - powiedział.

Pierwsza edycja Forum Regionalnego Polska-Chiny odbyła się w kwietniu 2013 roku w Gdańsku. Od grudnia 2011 roku Polskę i Chiny łączy partnerstwo strategiczne, a współpraca na szczeblu lokalnym i regionalnym jest jednym z jej głównych filarów - podkreślił wiceminister Kubiak.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)