Trwa ładowanie...

Polska jest tu niekwestionowanym liderem. W tempie zwalczania biedy nie ma lepszych

Dane Eurostatu nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Polska jest najlepsza w Europie w zmniejszaniu marginesu biedy w społeczeństwie. W ciągu ostatnich dwóch lat poczyniliśmy tu najbardziej znaczący postęp.

Polska jest tu niekwestionowanym liderem. W tempie zwalczania biedy nie ma lepszychŹródło: Pixabay.com
d1tvkea
d1tvkea

Jeszcze w 2014 r. w biedzie żyło 20 procent Polaków, teraz odsetek ten spadł do 12 procent. Jak odnotował RMF FM gorzej pod tym względem jest wśród prawdziwych europejskich potęg. Większy margines biedy jest we Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Belgii.

Warto w tym miejscu odnotować, że europejski odpowiednich naszego GUS nie mierzy biedy wysokością dochodów. Eurostat po prostu stworzył listę niedostatków. Później dane z poszczególnych krajów poddaje analizie i jeśli jakiejś grupie obywateli brakuje kilku dóbr z listy, zalicza ich do biednych.

Czego zatem według tego wzoru brakuje biednemu Europejczykowi? Mięsnych posiłków, co najmniej tygodniowych wakacji, ciepła w mieszkaniu, własnego samochodu, garderoby, butów, jak i również dostępu do internetu.

W tak skonstruowanej definicji biedy żyje blisko połowa mieszkańców Rumunii i Bułgarii, ale też co trzeci Grek i Węgier. Gdzie w Europie żyje się najlepiej? Tu nie ma niespodzianki. W Szwecji i Finlandii najmniej jest osób, które zmagają się z tak określonymi niedostatkami. Tam procent biednych jest nawet cztery razy mniejszy niż w Polsce.

d1tvkea
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tvkea