Polska mało podatna na problemy z długiem zagr. i sektorem bankowym - PwC (opinia)

01.10. Warszawa (PAP) - Polska jest mało podatna na potencjalne problemy z długiem zagranicznym i sektorem bankowym, natomiast niewykluczone są problemy z długiem publicznym -...

01.10.2010 | aktual.: 01.10.2010 12:23

01.10. Warszawa (PAP) - Polska jest mało podatna na potencjalne problemy z długiem zagranicznym i sektorem bankowym, natomiast niewykluczone są problemy z długiem publicznym - wynika z raportu Pricewaterhouse Coopers poświęconemu krajom Europy Środkowo-Wschodniej, zaprezentowanego w piątek.

"Potencjalne problemy z długiem publicznym mogą wystąpić we wszystkich krajach Europy Środkowo-Wschodniej poza Estonią, Słowacją i Rosją. Szczególnie narażone są Węgry, Litwa i Rumunia. Najbardziej zagrożona jest jednak Łotwa, ze względu na błyskawiczny wzrost poziomu zadłużenia i kiepskie perspektywy powrotu tendencji wzrostowych w gospodarce" - napisano w raporcie.

"Problemy z zadłużeniem zewnętrznym mogą pojawić się przede wszystkim na Białorusi, która jest poważnie zagrożona niewypłacalnością. Również sytuację na Litwie, Łotwie i w Bułgarii można ocenić jako niebezpieczną. Za bezpieczną można uznać tylko sytuację w krajach Europy Środkowej, z wyjątkiem Węgier, a także w Rosji" - dodano.

"Potencjalne problemy w sektorze bankowym mogą mieć wpływ na wszystkie państwa bałtyckie, bałkańskie i Europę Wschodnią (szczególnie Białoruś i Ukrainę). Sytuację na Łotwie należy uznać za najbardziej poważną" - napisano.

Z prezentacji raportu wynika, że w kategorii "Możliwe problemy z długiem publicznym" Polskę zaklasyfikowano do drugiej grupy, a w kategoriach "Możliwe problemy z długiem zagranicznym" oraz "Możliwe problemy sektora bankowego" do pierwszej grupy na cztery możliwe. Pierwsza grupa oznacza "niską podatność", a czwarta grupa "wysoką podatność".

"Państwa Europy Środkowo-Wschodniej muszą być przygotowane na długi okres ograniczonej dynamiki wzrostu połączony z zaburzeniami rynków finansowych" - napisano w raporcie. (PAP)

fdu/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finanseusługibanki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)