Polska otrzymuje rosyjski gaz dostarczany przez Ukrainę
Dostawy rosyjskiego gazu do Polski przez
Ukrainę wznowiono w środę rano. Gaz płynie przez polsko-ukraińskie
przejście w Drozdowiczach - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa
Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska.
21.01.2009 | aktual.: 21.01.2009 13:49
Dostawy rosyjskiego gazu do Polski przez Ukrainę wznowiono w środę rano. Gaz płynie przez polsko-ukraińskie przejście w Drozdowiczach - poinformowała rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska.
Zapewniła, że ilość przesyłanego przez Ukrainę do Polski rosyjskiego gazu ciągle wzrasta.
Gaz-System nie był jednak w stanie podać dokładnych informacji na temat ilości i ciśnienia gazu. Mają być one znane dopiero w czwartek.
Po dwóch tygodniach przerwy rosyjski gaz zaczął we wtorek docierać przez Ukrainę do państw Unii Europejskiej.
Gazprom odkręcił kurki o godz. 10.00 czasu moskiewskiego (8.00 czasu polskiego); wkrótce potem ukraińscy operatorzy potwierdzili, że dostali gaz, a o godzinie 12.00 o otrzymaniu paliwa informowała Słowacja, później zaś Węgry.
Gazowe potrzeby Unii Europejskiej zostaną zaspokojone dopiero po trzech-czterech dniach regularnych dostaw rosyjskiego gazu - ocenił we wtorek w Brukseli przedstawiciel czeskiego przewodnictwa w UE.
Wyrażając zadowolenie ze wznowienia dostaw rosyjskiego gazu do UE, przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso zapowiedział we wtorek, że Unia wyciągnie wnioski na przyszłość z kryzysu gazowego, a postawy Rosji i Ukrainy "nigdy nie zapomni".
1 stycznia Gazprom wstrzymał dostawy gazu na Ukrainę, uzasadniając to brakiem kontraktu na 2009 rok i długami Naftohazu za paliwo dostarczone w 2008 roku. 7 stycznia rosyjski koncern przerwał tranzyt gazu przez terytorium Ukrainy do innych krajów Europy, co z kolei uzasadnił bezprawnym przejmowaniem tego surowca przez stronę ukraińską i wyłączeniem przez nią rurociągów, którymi transportowane było rosyjskie paliwo.
Ukraina zaprzeczyła, by kradła gaz przeznaczony dla innych odbiorców europejskich, a odpowiedzialnością za przerwanie tranzytu rosyjskiego paliwa obarczyła Gazprom.
W poniedziałek w Moskwie podpisano porozumienie o dostawach rosyjskiego gazu na Ukrainę i jego tranzycie przez ukraińskie terytorium do Europy w latach 2009-2019.
Umowy przewidują, iż oba kraje z dniem 1 stycznia 2009 roku przechodzą na "rynkową, europejską formułę cen" za dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę i jego tranzyt przez ukraińskie terytorium do Europy.
W 2009 roku Gazprom udzielił Naftohazowi 20-procentowego rabatu. W zamian strona ukraińska zgodziła się na utrzymanie w tym roku preferencyjnej stawki z 2008 roku za przesył rosyjskiego gazu przez Ukrainę (1,7 USD za przetransportowanie 1000 metrów sześciennych na odległość 100 km).
Z dostaw paliwa na Ukrainę wyeliminowane zostały struktury pośredniczące, w tym spółka RosUkrEnergo.