Trwa ładowanie...
d3upaj9

Polska powinna zakazać stosowania E 171. Wybielający dodatek nielegalny we Francji

Instytut Ochrony Praw Konsumentów przekonuje o konieczności wprowadzenia zakazu sprzedaży żywności z rakotwórczym dodatkiem wybielającym.
Share
E 171 stosuje się m.in do produkcji słodyczy, gum do żucia, lukrów, galaretek.
E 171 stosuje się m.in do produkcji słodyczy, gum do żucia, lukrów, galaretek.Źródło: Shutterstock.com
d3upaj9

Instytut Ochrony Praw Konsumentów ma zwrócić się do generalnego inspektora sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia o rozporządzenie wprowadzające zakaz stosowania E 171, tak jak zrobiła to Francja – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Badania przeprowadzone przez francuski Narodowy Instytut Badań Rolniczych INRA, wskazują, że stosowanie w żywności dodatku E 171, czyli dwutlenku tytanu, może być odpowiedzialne za wczesne etapy zmian prowadzących do powstania nowotworu jelita grubego.

Zobacz: Małe piekarnie powstają jak grzyby po deszczu. "Nasze pieczywo jest brzydsze, ale zdrowsze"

Francja prowadziła zakaz z mocy rozporządzenia z 17 kwietnia., wydanego przez francuskiego ministra gospodarki i finansów Bruno Le Maire oraz Ministerstwo Przemiany Ekologicznej i Solidarnej.

d3upaj9

5 powodów, dla których warto odstawić biały chleb. Zobacz wideo:

"Przepisy, które mają chronić francuskich konsumentów przed produktami z niebezpieczną substancją są radykalne i nie przewidują jakichkolwiek okresów przejściowych dla producentów i dystrybutorów żywności. Muszą oni do końca tego roku wyeliminować z rynku francuskiego wszystkie produkty spożywcze zawierające E171. Obawiamy się, że jeśli podobny zakaz nie zostanie wprowadzony w Polsce to produkty te mogą zostać wytransferowane przez międzynarodowe sieci handlowe do sklepów w Polsce" – wyjaśnia na stronach fundacji Klaudia Anioł, prezes Instytutu Ochrony Praw Konsumentów.

Zobacz: "Pszczółka" rośnie na cukierkach. Eksport już do ponad 20 krajów

Jak wskazuje Instytut, E 171 to substancja stosowana głównie w przemyśle chemicznym do produkcji farb, lakierów, jednak również do produkcji słodyczy, gum do żucia, lukrów, galaretek, dżemów, lodów, ciastek, batoników, sproszkowanych koncentratów, napojów mlecznych, tabletek słodzących.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3upaj9

Podziel się opinią

Share
d3upaj9
d3upaj9