Polska produkcja AGD wzrosła o 16 proc.
Styczniowa produkcja AGD w Polsce wzrosła o 16 proc. Szykuje się świetny rok dla przemysłu produkcji gospodarstwa domowego – podaje Rzeczpospolita.
08.03.2013 | aktual.: 10.03.2013 18:49
Produkcja AGD w Polsce wzrosła w styczniu aż o 16 proc. Szykuje się świetny rok dla firm z tej branży - podaje Rzeczpospolita.
Na początku roku wyprodukowano w naszym kraju 1,6 mln sztuk sprzętu gospodarstwa domowego, z czego aż 1,1 mln to duże urządzenia jak lodówki czy pralki. Produkcja sprzętu wielkogabarytowego wzrosła o 13 proc. W przypadku drobnych urządzeń, jak odkurzacze i miksery, odnotowano jeszcze większy skok - 24 proc. W ubiegłym roku produkcja AGD w Polsce wzrosła o 9 proc.
80 proc. dużego sprzętu produkowanego w naszym kraju trafia na eksport. Jego wartość w ostatnich trzech kwartałach 2012 r. wzrosła o 16 proc. i wyniosła 10,4 mld zł.
Polskie zakłady stawiają na produkcję modeli z niskiej i średniej pułki cenowej, ponieważ to na nie jest największe zapotrzebowanie. Nieco inną politykę mają zagraniczne koncerny, takie jak Samsung czy LG, które wytwarzają na produkty premium.
Według CECED Polska, związku producentów AGD, sytuacja na europejskim rynku wciąż nie jest najlepsza, ale nadzieją są rynki Niemiec, Hiszpanii i Francji. W Polsce sprzedaż AGD rośnie minimalnie, jednak branża producentów jest mocno powiązana z rynkami zachodnimi. Jeśli poprawi się koniunktura krajów europejskich, wzrośnie eksport i produkcja.
- Dynamika jest imponująca i można oczekiwać, że także inne branże nastawione na sprzedaż eksportową otrzymają pozytywny impuls, co przełoży się na całą gospodarkę. Oczekiwania są takie, że to eksport, a nie popyt wewnętrzny stanie się motorem polskiego PKB - mówi Tomasz Kaczor, ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.
Wszyscy polscy producenci AGD są zgodni w przewidywaniach kondycji rynku w 2013 r. Wzrost będzie na pewno, niewykluczone, że nawet dwucyfrowy. Amica zapowiada zwiększenie mocy produkcyjnej nawet do 1,4 mln sztuk. Firma przymierza się do wejścia na nowe rynki zbytu.
Zagraniczne koncerny również optymistycznie spoglądają w przyszłość. Coraz częściej przenoszą produkcję do Polski, ale nie budują nowych fabryk, tylko zwiększają moce już istniejących. W ostatnim czasie postąpił tak Indesit i Whirpool. Ten pierwszy zwinął produkcję we Włoszech, ten drugi w Niemczech i USA.