Trwa ładowanie...
d4dghbe
konsumpcja
06-05-2009 11:27

Polska rodzina wydaje na konsumpcję 4 tys. zł miesięcznie

Rocznie polskie gospodarstwo domowe wydaje niecałe 11 tys. euro na konsumpcję, poinformowała stacja TVN24.

d4dghbe
d4dghbe

Po obecnym kursie euro daje to około 4 tys. złotych miesięcznie. Wyliczenia oparte są na badaniach firmy konsultingowej RegioPlan Consulting. Wydatki na konsumpcję dają nam piąte miejsce wśród 10 krajów regionu.

Firma konsultingowa RegioPlan Consulting zbadała wydatki konsumpcyjne słoweńskich, chorwackich, węgierskich, słowackich, czeskich, polskich, rumuńskich, serbskich, bułgarskich i ukraińskich rodzin. Najwięcej na konsumpcję wydają gospodarstwa domowe w Słowenii, bo aż 21 tys. euro rocznie. Słowenia zdecydowanie wyprzedza kolejne kraje w rankingu. Na drugim miejscu są Chorwaci z 12 tys. euro. Za Polakami uplasowali się Węgrzy, Rumuni, Rosjanie, Bułgarzy i Ukraińcy. Ci ostatni żyją najskromniej. Przez rok mogą statystycznie wydać 2,5 tys. euro. Autorzy badania wskazują na strukturę wydatków w poszczególnych krajach. Na Ukrainie aż 54 proc. pieniędzy idzie na wydatki żywnościowe. W komfortowej sytuacji są Słoweńcy. Ci z domowego budżetu na zakupy w sklepie spożywczym przeznaczają tylko 17 proc. Według RegioPlan Consulting, Polacy na żywność przeznaczają 28 proc., na transport 19 proc., a na mieszkanie i energię 10 proc. „Udział wydatku na żywność w całości wydatków konsumpcyjnych jest indykatorem rozwoju
gospodarczego i poziomu dobrobytu społeczności. Im więcej wydawane jest na żywność, tym słabiej rozwija się siła nabywcza”, komentują przedstawiciele RegioPlan Consulting.

Autor: IP

d4dghbe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dghbe