Polska spełnia obecnie tylko kryterium stóp proc. - MF (opis)

4.8.Warszawa (PAP) - Polska spełnia obecnie tylko jedno z kryteriów konwergencji zapisanych w traktacie z Maastricht tj. kryterium stóp procentowych - poinformował Ministerstwo...

4.8.Warszawa (PAP) - Polska spełnia obecnie tylko jedno z kryteriów konwergencji zapisanych w traktacie z Maastricht tj. kryterium stóp procentowych - poinformował Ministerstwo Finansów w dokumencie "Monitor konwergencji nominalnej w UE 27".

Z danych przytaczanych w dokumencie wynika także, że jeśli Polska spełni kryterium fiskalne do 2012 roku, zgodnie z zaleceniami Rady EcoFin, uchylenie procedury nadmiernego deficytu mogłoby nastąpić w II kw. 2013 roku.

"Aktualnie Polska wypełnia tylko kryterium stóp procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa w ostatnich 12 miesiącach wynosiła 6,1 proc. i była o 0,3 pkt proc. niższa niż wartość referencyjna. Podstawą do obliczenia tej wartości były dane z 3 państw Unii Europejskiej o najbardziej stabilnych cenach: Portugalii, Irlandii i Niemiec" - napisano w dokumencie resortu finansów.

Przedstawiciele MF informują także, że obecnie nie jest wypełnione kryterium fiskalne ze względu na nałożoną procedurę, wynikającą z nadmiernego deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2008 r. w wysokości 3,9 proc. PKB.

"Zgodnie z rekomendacją Rady Ecofin z 7 lipca b.r., Polska do 2012 r. powinna ograniczyć nadmierny deficyt sektora finansów publicznych. Realizacja tej rekomendacji umożliwiłaby zakończenie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski najpóźniej w 2013" - podkreślają.

MF podaje także, że w czerwcu wartość referencyjna dla kryterium stabilności cen obniżyła się do 2,6 proc. z 3,0 proc. w maju.

"Jej szybki spadek w ostatnich miesiącach odzwierciedla efekty kryzysu gospodarczego, widoczne w całej UE, w szczególności w niektórych państwach Europy Zachodniej" - napisano.

"Stosunkowo łagodniejszy przebieg kryzysu w polskiej gospodarce powoduje pogłębianie się różnicy między wartością referencyjną a średnim tempem wzrostu indeksu HICP w Polsce w ostatnich 12 miesiącach. Wyniosło ono w czerwcu 4,0 proc. (różnica 1,4 pkt. proc.)" - dodano.

Kryterium stabilności cen nie jest wypełnione od lipca 2008 r., kiedy to wysokie tempo wzrostu gospodarczego i napięta sytuacja na rynku pracy w poprzedzających miesiącach znalazły odzwierciedlenie w przekroczeniu wartości referencyjnej, wynika z dokumentu.

Wiosenne prognozy KE przewidują ponowne wypełnienie kryterium stabilności cen w II kwartale 2010 r.

Kryterium kursu walutowego nie jest wypełnione ze względu na fakt, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM II.

"Po okresie turbulencji finansowych, sytuacja na rynku walutowym stopniowo się uspokaja. Miesięczna zmienność ERV kursu złotego względem euro wyniosła w lipcu 13,1 w ujęciu miesięcznym i 13,6 w ujęciu kwartalnym. Tendencję spadkową wykazywały inne miary zmienności kursowej" - ocenia MF.

"Bieżąca zmienność EUR/PLN wciąż jednak istotnie przekracza poziomy sprzed września 2008 r. oraz zmienności innych walut w okresie przed ich włączeniem do ERM2. Wśród walut UE-27, wyższą skalę wahań względem EUR obserwowano w ostatnim miesiącu dla węgierskiego forinta" - dodają eksperci resortu.

Zaznaczają również, że rynek finansowy aktualnie nie dyskontuje przystąpienia Polski do strefy euro w najbliższych 10 latach.

"Świadczy o tym głęboki dysparytet rynkowych stóp procentowych forward implikowanych przez rynkowe krzywe IRS, obserwowany od momentu publikacji danych fiskalnych za 2008 r. Dysparytet ten jest na historycznie wysokim poziomie, w związku z czym wyniki obliczeń są stosunkowo odporne na przyjmowane założenia" - informują.(PAP)

bg/ gor/

Źródło artykułu:PAP
finanseemukursy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)