Polska w XI wypełniała kryterium stabilności cen oraz kryterium stóp proc. - MF

16.01. Warszawa (PAP) - Polska w listopadzie wypełniała kryterium stabilności cen oraz kryterium stóp procentowych - wynika ze styczniowego wydania "Monitora konwergencji...

16.01.2014 | aktual.: 16.01.2014 11:08

16.01. Warszawa (PAP) - Polska w listopadzie wypełniała kryterium stabilności cen oraz kryterium stóp procentowych - wynika ze styczniowego wydania "Monitora konwergencji nominalnej", opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

"W listopadzie Polska wypełniała kryterium stabilności cen. Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP wyniosło 1,0 proc. i było niższe o 0,9 pkt. proc. od wartości referencyjnej (1,9 proc.). Wartość referencyjna została obliczona na podstawie danych z 3 państw o najbardziej stabilnych cenach, którymi po raz kolejny były Łotwa i Szwecja, natomiast miejsce trzeciego z państw referencyjnych zajęła Portugalia (dotychczas Irlandia)" - napisano w raporcie.

W listopadzie Polska wypełniała również kryterium stóp procentowych.

"W porównaniu z październikiem średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy była wyższa o 0,1 pkt. proc. i wyniosła 4,0 proc., a tym samym ukształtowała się o 1,9 pkt. proc. poniżej wartości referencyjnej, która wyniosła 5,9 proc. Podstawą do obliczenia tej wartości były dane z ww. 3 państw UE o najbardziej stabilnych cenach. Istotny wzrost wartości referencyjnej w porównaniu z ubiegłym miesiącem jest przede wszystkim skutkiem zmiany grupy referencyjnej - w miejsce Irlandii państwem referencyjnym została Portugalia, która charakteryzuje się wyższym poziomem stóp procentowych" - napisano.

"W związku ze stopniowym powrotem Portugalii na ścieżkę rynkowego finansowania zadłużenia zdecydowano się nie wykluczać tego państwa podczas szacowania wartości referencyjnej dla kryterium stóp procentowych. W przypadku podjęcia odmiennej decyzji wartość referencyjna kryterium wyniosłaby 4,7 proc. (w oparciu o dane dla Szwecji i Łotwy), co nie zmieniłoby wniosku dotyczącego wypełniania kryterium przez Polskę" - dodano. (PAP)

map/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finanseusługidług
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)