Polski Dubaj może mieć problemy. Inwestycja blokowana przez urzędników

"Polski Dubaj", projekt zwany Dune City, nadal nie może powstać. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie po raz kolejny blokuje budowę.

Polski Dubaj może mieć problemy. Inwestycja blokowana przez urzędników
Źródło zdjęć: © East News

„Polski Dubaj” to powstający projekt o nazwie Dune City. Nadbałtyckie miasteczko w pobliżu Mielna, jest inwestycją norweskiej firmy Firmus Group, a jego realizacja wynosić ma około miliarda euro.

Jego budowa miała rozpocząć się w tym roku na terenie Mierzei Jamnejskiej. Zakładała ona wykorzystanie 36 hektarów gruntu przylegającego do morza, gdzie długość brzegowa wynosi aż 2,5 kilometra. Zabudowa ma wynosić ok. 300 tysięcy km kw. Na jej obszarze powstaną apartamentowce, hotele, a także marina – dostępna dla żeglujących po Bałtyku, jak i dla tych do podpłyną ze strony Jeziora Jamno.

Jednak plany inwestorów są od sześciu lat blokowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie. Również w tym roku nie została wyrażona zgoda na budowę.

„Próbujemy ją uzyskać od 2012 roku. Mieliśmy wiele spotkań, urzędnicy byli w Mielnie, widzieli plany. Z każdego ze spotkań mamy protokoły, z których wynika, które tereny należy - według RDOŚ - chronić. Kilkakrotnie zmienialiśmy plany, by dostosować je do wymagań Dyrekcji. Przy kolejnym spotkaniu okazywało się, że to nie wystarczy” – powiedział Christian Knutsen, prezes Firmus Group, dla „Pulsu Biznesu”.

Według Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska uzgodnienie przedstawionego projektu jest niemożliwe ze względu na sprzeczność z zakazami, które obwiązują w granicach obszaru chronionego krajobrazu Koszalińskiego Pas Nadmorski. Dodchodzi do tego także negatywny wpływ ustaleń planu na przyrodę obszaru.

Wójt Mielna, według przepisów, bierze udział w uzgadnianiu i opiniowaniu projektu. Występował oo zgodę na budowę już w latach 2012. 2014, 2015 i 2016. Decyzja za każdym razem była negatywna.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)