Polski fiskus wypłaci cudzoziemcom zwrot podatku
Polska łamała unijne prawo, odmawiając mieszkającym na jej terenie obcokrajowcom odliczania od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zapłacili w innym kraju. Wyrok, który wydał w tej sprawie Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu, może mieć negatywne skutki dla naszego budżetu.
Polska wprawdzie zmieniła już przepisy i od grudnia ubiegłego roku są one zgodne z unijnymi, ale sędziowie Trybunału nie ograniczyli skutków wyroku w czasie. A to oznacza, że cudzoziemcy, którym odmówiono odliczeń od czasu wejścia Polski do Unii, czyli od maja 2004 roku, mogą teraz ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku.
Cudzoziemcy, którzy odprowadzali podatek do polskiego fiskusa, ale płacili składki zdrowotne w innym kraju członkowskim, nie mogą być gorzej traktowani - uznał Trybunał, dodając że narusza to unijną zasadę swobody przemieszczania się na terenie Wspólnoty.
Sędziowie zajęli się sprawą po skardze Niemca, który przeszedł na emeryturę, wyjechał z kraju i osiedlił się w Polsce. Jego renta zakładowa, wypłacana przez niemiecki zakład pracy, podlegała opodatkowaniu w naszym kraju. Nie mógł jednak w Polsce odliczyć składek na ubezpieczenie zdrowotne płaconych w Niemczech. Teraz ma prawo domagać się zwrotu pieniędzy, podobnie jak inni cudzoziemcy, którym odmówiono odliczeń od podatku.