Trwa ładowanie...
d5o414q

Polski Fundusz Rozwoju tworzy platformę do inwestowania w innowacje PFR Venture

Warszawa, 15.06.2016 (ISBnews) - Polski Fundusz Rozwoju (PFR) w ramach programu 'Start in Poland' tworzy PFR Ventures - największą w Europie Środkowo - Wschodniej platformę inwestycji kapitałowych w innowacyjne spółki na wczesnym etapie rozwoju. PFR Ventures będzie odpowiedzialny za zarządzanie funduszami inwestycyjnymi typu venture capital o wartości 2,8 mld zł. Fundusz będzie finansował do połowy wartości inwestycji, a kolejne 50% pochodzić będzie od inwestorów prywatnych. Termin rozpoczęcia inwestycji po utworzeniu funduszy to IV kwartał 2016 roku, podał PFR.

Share
d5o414q

"Tworzymy największą w historii regionu platformę inwestycji venture capital. Jej celem będzie rozwijanie innowacyjnych przedsiębiorstw poprzez wsparcie kapitałowe i eksperckie. Chcemy pobudzić kapitał prywatny do zaangażowania w projekty o wyższym ryzyku, ale potencjalnie wysokiej stopie zwrotu. Zależy nam na finansowaniu nowoczesnych technologii oraz polskich produktów i usług, które mogą odnieść sukces na rynku światowym"- powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, cytowany w komunikacie.

Platforma inwestycyjna PFR Ventures jest kluczowym elementem programu Start In Poland, który jest jednym z filarów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Program Start In Poland ma na celu stworzenie sprzyjających warunków dla przedsiębiorstw na wczesnym etapie rozwoju - począwszy od fazy inkubacji i akceleracji, przez wzrost, po ekspansję międzynarodową.

W efekcie programu Start in Poland powstaną nowatorskie i innowacyjne technologie "Made in Poland", zdolne konkurować na rynkach zagranicznych.

PFR Ventures będzie firmą inwestycyjną zarządzającą funduszami typu venture capital. Inwestycje mogą mieć charakter bezpośredni, tj. w spółkę wspólnie z ko-inwestorem lub pośredni w fundusze venture capital jako inwestor wiodący (tzw. anchor inwestor).

d5o414q

"Wykorzystując fundusze Unii Europejskiej, PFR Ventures utworzy 5 funduszy inwestycyjnych zamkniętych: Starter FIZ, Biznest FIZ, Otwarte Innowacje FIZ, BRIdge VC FIZ oraz KOFFI FIZ. Wybór projektów inwestycyjnych będzie oparty o precyzyjnie zdefiniowane i dostępne publicznie kryteria w ramach konkurencyjnego i profesjonalnego procesu inwestycyjnego" - czytamy w komunikacie.

W ramach platformy PFR Ventures finansowane będą mogły być projekty na różnych etapach rozwoju i zróżnicowanej wielkości: od 200 tys. do nawet 60 mln zł na pojedynczy projekt, fundusze typu seed oraz venture capital o wartości od około 20 mln zł do 800 mln zł, podano także.

"PFR Ventures będzie finansował do połowy wartości inwestycji, a kolejne 50% pochodzić będzie od inwestorów prywatnych, zarówno instytucjonalnych jak i indywidualnych. Termin rozpoczęcia inwestycji po utworzeniu funduszy to IV kwartał 2016 roku" - czytamy dalej.

Działalności PFR Ventures dopełniać będą skoordynowane z nią inicjatywy wspierające, w tym ScaleUP - pilotaż programu akceleracyjnego PARP mający na celu zwiększenie stopnia współpracy mikro-i małych innowacyjnych firm z dużymi przedsiębiorstwami. W efekcie korporacje będą mogły zacząć w większym stopniu wykorzystywać nowatorskie rozwiązania proponowane przez polskie innowacyjne firmy. Termin rozpoczęcia działalności przez Scale-Up to 15 lipca 2016 roku.

d5o414q

Zgodnie z przyjętym przez Polski Rząd Planem Odpowiedzialnego Rozwoju grupa Polskiego Funduszu Rozwoju ma zostać utworzona do końca 2016 roku. Grupa ma integrować w ramach spójnej strategii i profesjonalnych standardów zarządzania takie instytucje jak m.in.: KUKE S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Centrum strategicznym tworzonej grupy jest spółka Polski Fundusz Rozwoju S.A. utworzona przez przekształcenie spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A., zakończone w kwietniu 2016 roku. Główne obszary działalności Polskiego Funduszu Rozwoju to wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, finansowanie i promocja innowacji, projekty infrastrukturalne, rozwój eksportu oraz inwestycji zagranicznych.

(ISBnews)

d5o414q

Podziel się opinią

Share
d5o414q
d5o414q