Polski lotnik w cenie kiedyś i dziś

Jednostka polskich lotników odegrała zasadniczą rolę w Bitwie o Anglię. Jak dobrzy są nasi współcześni piloci?

Polski lotnik w cenie kiedyś i dziś
Źródło zdjęć: © PAP

Przemawiając w Pałacu Prezydenckim, Komorowski nawiązał m.in. do misji Orlik 4, w ramach której polski kontyngent strzeże nieba państw nadbałtyckich.

"Dzisiaj z tą samą dumą, jak o polskich pilotach walczących nad niebem Anglii, możemy mówić o polskich pilotach strzegących nieba nad Litwą, Łotwą i Estonią. Możemy mówić z dumą i z nadzieją o obrońcach polskiego nieba, o tych pilotach współczesnych, którzy budują sławę, budują także zaufanie polskie do własnych sił powietrznych" - mówił prezydent, dziękując lotnikom.

Komorowski ocenił też, że wszyscy dorastamy do wyciągnięcia odpowiednich wniosków z historii - wojny polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej, bitwy o Anglię, transformacji, wstąpienia do NATO. "Możemy z dumą mówić o tym, że to polskie Siły Powietrzne w procesie transformacji - kiedy tylko okazało się to możliwe - mogły skorzystać, jeśli chodzi o nowoczesność sprzętu i szkolenia; że pierwszy wielki wysiłek modernizacji technicznej poszedł w obszarze wojsk powietrznych" - zaznaczył prezydent, przypominając zakup samolotów wielozadaniowych F-16 i transportowych C295.

Wiele miejsca prezydent poświęcił wątkowi przywracania wojskowemu lotnictwu w kraju pełni tradycji - pamięci o siłach walczących podczas II wojny światowej na Zachodzie. "Tylko wspólnym wysiłkiem jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo Polsce na przyszłość i dobre funkcjonowanie w dniu dzisiejszym" - powiedział Komorowski, wspominając przekazanie sztandaru sił powietrznych z Londynu do Warszawy w 1992 r.

(Nap)

Źródło artykułu:PAP
polscy pilocilotnicylotnictwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)