Trwa ładowanie...
du5wc2r

Polski złoty stabilny. - komentarz walutowy

Brak istotnych danych makroekonomicznych we wtorek spowodował, że złoty przez cały wczorajszy dzień pozostawał w zakresie niewielkiej zmienności. Wszystko wskazuje na to, że dopiero silniejsze impulsy pomogą rodzimej walucie obrać konkretny kierunek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polski złoty stabilny. - komentarz walutowy
(Thinkstockphotos)
du5wc2r

Wczorajsza stabilność polskiego złotego wynikała przede wszystkim z prawie pustego kalendarza makroekonomicznego. Ostatecznie dzień zamknął się dla polskiej waluty pod znakiem niewielkiego umocnienia. Mocniejszy ruch w dół na parze USD/PLN należy tłumaczyć reakcją na wydarzenie z szerokiego rynku, gdzie wczoraj mieliśmy do czynienia z delikatnym osłabieniem amerykańskiego dolara względem euro. Wszystko wskazuje na to, że zwiększoną zmienność będziemy mogli jedynie zaobserwować w czwartek, kiedy to Europejski Bank Centralny przeprowadzi aukcję LTRO. Polskiemu złotemu stabilność prawdopodobnie będzie towarzyszyła do końca bieżącego tygodnia, tak więc póki co powinniśmy spodziewać się konsolidacji na obecnych poziomach. Inwestorzy oczekują na wydarzenia, która będą miały miejsce w przyszłym tygodniu. szczególnie ważne będą publikację krajowych danych o inflacji i produkcji, a w środę decyzja Fedu. Cały czas wpływ na wycenę rodzimej waluty będą miały kolejne wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej.
Inwestorzy muszą rozważyć, jak wysokie jest prawdopodobieństwo dalszych cięć wysokości stóp procentowych. Ciężko na chwilę obecną jednoznacznie stwierdzić, w którą stronę skieruje się rynek. Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od delikatnego osłabienia złotego względem wczorajszego zamknięcia. O 8:45 poznaliśmy dane nt. produkcji przemysłowej we Francji. Dane okazały się gorsze od oczekiwań -0,8% w ujęciu miesięcznym (oczekiwano wzrostu o 0,1%). Dla inwestorów zainteresowanych funtem brytyjskim ważna będzie publikacja bilansu handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii (o 10:30).

EUR/PLN

 (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 10.09.2014 do 10.12.2014

Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów utworzył nagły trend spadkowy. Mamy obecnie silny ruch w dół, przebito okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał i obecnie najbliższym wsparciem jest ostatnie minimum na 4,1470. Aktualnie kurs zbliżył się do wyrysowanej linii oporu.
CHF/PLN

 (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 10.09.2014 do 10.12.2014

du5wc2r

Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN po próbach przebicia maksimów utworzył kilkugroszową korektę. Oporem dla ruchów w górę jest 3,4740, czyli 61,8% zniesienie Fibonacciego. W przypadku kontynuacji ruchu w dół bardzo silne wsparcie znajduje się w okolicach 3,4420, czyli na 3 miesięcznym minimum kursowym.

USD/PLN

 (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 10.09.2014 do 10.12.2014

Kurs USD/PLN od początku listopada tworzy trend boczny. Dolne ograniczenie tego ruchu to okolice 3,3350. W przypadku ruchu w górę pierwszym oporem są okolice 3,3950, gdzie przebiega górne ograniczenie trendu wzrostowego, a następnie ostatnie maksima na poziomie 3,4150.
GBP/PLN

 (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 10.09.2014 do 10.12.2014

du5wc2r

Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Podobnie jak kurs USD/PLN doszło do silnego skoku w górę, a ruch osiągnął poziom 5,4100, po czym zawrócił. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2390, gdzie znajduje się ostatnie minimum lokalne. Krótkoterminowym ograniczeniem dla ruchu w górę jest wyrysowana linia oporu, czyli poziom 5,3000.

Maciej Pawlak
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA

du5wc2r

Podziel się opinią

Share
du5wc2r
du5wc2r