Trwa ładowanie...

Polskie firmy idą na wojnę z rakiem

Naukowcy z Polski chcą dać światu broń przeciw nowotworom. Pomogą pieniądze z NCBR - informuje "Puls Biznesu".

Polskie firmy idą na wojnę z rakiemŹródło: Thinkstockphotos
d1gear7
d1gear7

W Polsce ponad 300 tys. osób choruje na raka. Jak zapowiadają eksperci, ta liczba będzie szybko rosnąć. Nie dziwi więc fakt, że firmy farmaceutyczne, również z Polski, wzięły pod lupę właśnie ten segment rynku.

Onkologii dotyczy większość z ośmiu projektów badawczych, jakie prowadzi biotechnologiczna Selvita. Cząsteczka SEL24 ma stać się innowacyjnym lekiem przeciwko białaczce oraz chłoniakowi, a SEL120 - pomóc chorym walczącym z rakiem jelita grubego.

- Prowadzimy rozmowy z kilkoma międzynarodowymi koncernami farmaceutycznymi, które są zainteresowane odkupieniem praw do tych potencjalnych leków. Liczymy, że jedna umowa zostanie podpisana do końca bieżącego roku. Koncerny będą prowadzić badania kliniczne, które - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - powinny rozpocząć się za rok - mówi Paweł Przewięźlikowski, prezes i główny akcjonariusz Selvity.

Jeden z projektów Selvity dotyczy metabolizmu komórek nowotworowych. Spółka chce opracować cząsteczkę, która go zahamuje. Na te badania Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), które przyznało firmie grant: 17 mln zł.

d1gear7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gear7