Trwa ładowanie...

Polskie firmy odpuszczają 25 mld USD

Kontrakty finansowane przez Bank Światowy to gigantyczny rynek. Przedsiębiorą znad Wisły jednak prawie w nich nie uczestniczą - informuje "Puls Biznesu".

Polskie firmy odpuszczają 25 mld USDŹródło: Jupiterimages
d3hmeod
d3hmeod

W ramach projektów inwestycyjnych finansowanych przez Bank Światowy (BŚ) co roku ogłasza się w różnych krajach około 100 tys. różnego rodzaju przetargów dla sektora prywatnego.

To ogromny rynek, wart 25 mld USD (80 mld zł) rocznie. W podziale tego globalnego tortu jednak praktycznie zupełnie nie uczestniczą firmy z Polski.

- Średnio w ciągu roku polskie przedsiębiorstwa wygrywają 12, w dodatku głównie w kraju. Za granicą polskie firmy na tym rynku są prawie nieobecne - mówi Xavier Devictor, menedżer BŚ dla Polski i Krajów Bałtyckich.

d3hmeod

Według danych BŚ, w latach 2007-12 podpisano na świecie około 600 tys. kontraktów, z czego zaledwie 20 zostało zdobytych przez polskie firmy za granicą. Najwięcej - 11 - na Ukrainie, reszta w Serbii, Bułgarii, Rumunii, ale też w Armenii czy Republice Burundi.

Szef polskiego biura BŚ nie ukrywa, że konkurencja w tych przetargach jest duża. Jednak skoro polskie firmy wygrywają przetargi BŚ w kraju, pokonując konkurencję z Niemiec, Francji i innych krajów, to równie dobrze mogą wygrywać przetargi za granicą.

d3hmeod
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hmeod