Trwa ładowanie...
duv88yu
duv88yu
Puls Biznesu
Gospodarka

Polskie garnitury idą na Nasdaq

Sunset Suits, spółka dystrybuująca męskie garnitury w sieci ponad 100 salonów w kraju i za granicą, w styczniu zadebiutuje na amerykańskiej giełdzie Nasdaq. Spółka czeka jeszcze na ostatnie zgody od amerykańskiego nadzorcy.
Share
duv88yu

Zarząd potwierdza giełdowe plany, choć nie chce mówić o żadnych szczegółach, zasłaniając się obowiązkiem zachowania tajemnicy do czasu zakończenia formalnych procedur.
_ Potwierdzamy zamiar wejścia na amerykańską giełdę _ - mówi jedynie Bogdan Zegar, prezes Sunset Suits.

Podwojenie sieci

Nam udało się poznać szczegóły związane z planowanym debiutem. Sunset Suits przedstawi się amerykańskim inwestorom w styczniu 2008 r. Najpierw będzie notowany w giełdowej poczekalni OTC (odpowiednik polskiego CeTO), by w marcu, po spełnieniu kryteriów, przenieść się na Nasdaq. Do inwestorów giełdowych mają trafić na początek akcje warte 9 mln USD (około 22,5 mln zł). Wartość całej firmy jest oceniana na 39 mln USD, więc w obrocie znajdzie się 23 proc. jej kapitału.

duv88yu

Spółka potrzebuje solidnego zastrzyku pieniędzy przede wszystkim na rozwój sieci sklepów, a także na działa- nia marketingowe, służące wzmocnieniu marki. Według naszych informacji, biznes-plan Sunset Suits zakłada, że w ciągu trzech lat spółka podwoi liczbę swoich salonów (dziś ma 80 w Polsce i 20 za granicą). Firma liczy, że dzięki temu w ciągu trzech lat zwiększy obroty o 94 proc. (z 100 mln do 194 mln zł), a zysk netto o 380 proc. (z 7 mln do 23,7 mln zł).

_ Wejście na Nasdaq to sprawa prestiżowa, a także cenna informacja dla przedsiębiorców, że warto inwestować w polską spółkę odzieżową. Rynek amerykański jest duży i chłonny. Sunset Suits, zdobywając tam kapitał, może próbować zaistnieć w USA _ - mówi Rafał Salwa, niezależny analityk.

Pomocna dłoń z USA

Giełdowy debiut spółka zapowiadała już od kilku miesięcy. Na początku tego roku zarząd Sunset Suits w tym celu podzielił kompetencje w grupie na dwa różne podmioty: jeden odpowiada za produkcję, a drugi za sprzedaż ubrań. Na amerykańską giełdę trafi część dystrybucyjna. Według nieoficjalnych informacji zarząd Sunset Suits długo szukał partnera w Polsce, który wprowadziłby ją na warszawską giełdę. Potem pojawiła się propozycja ze strony amerykańskich partnerów. Chodzi o Halter Financial Group, amerykański bank inwestycyjny.

duv88yu

Polscy krawcy nie tylko miejsce, lecz także formę debiutu wybrali nietypowo. Spółka nie wejdzie na giełdę w drodze pierwotnej oferty publicznej, lecz tzw. reverse merger (specjalizuje się w nich Halter Financial Group). Oficjalnie zostanie przejęta przez firmę notowaną już na Nasdaq - tzw. wydmuszkę. Wymienią się akcjami, a Sunset Suits stanie się jej właścicielem. Taka droga upublicznienia jest krótsza niż IPO (przygotowania trwają około czterech miesięcy, wobec minimum roku przy IPO) i jest znacznie tańsza.

Oferującym będzie Capital Partners, jeden z największych niebankowych domów maklerskich w Czechach. W Polsce jest właścicielem spółki Capital Polska, o której perypetiach z Komisją Nadzoru Finansowego „PB” pisał 26 października i 5 listopada 2007 r.

przetarŁa szlak

Pierwszą polską spółką, która weszła na amerykańską giełdę Nasdaq, była Netia. Zadebiutowała w sierpniu 1999 r. Cena za jedną akcję wynosiła 22 USD. Polskiemu telekomowi udało się uzyskać 114,6 mln USD. Niestety, amerykański sen nie trwał długo. Spółka wpadła w tarapaty, co było związane z przeinwestowaniem. W październiku 2002 r. została wykluczona z Nasdaq z powodu niespełniania wymagań dotyczących m.in. minimalnej wysokości majątku trwałego netto i kapitałów własnych.

duv88yu

Wstępny plan debiutu na Nasdaq ogłosił w tym roku polski producent igieł HTL-Strefa.

Wzloty i upadki

Firma Sunset Suits powstała w 1987 r., pierwszy salon z tym logo pojawił się w 1993 r. Do 2000 r. firma prosperowała dobrze, przynosiła blisko 200 mln zł przychodów rocznie, jednak potem zaczęły się kłopoty. Według miesięcznika „Forbes”, właściciel przeinwestował. Spółka przez kilka lat była pod kreską, groziła jej upadłość. Dopiero w 2004 r. wyszła na prostą.

Grzegorz Nawacki, Magdalena Laskowska
Puls Biznesu

Polecamy:
» Analizy spółek giełdowych

duv88yu

Podziel się opinią

Share
duv88yu
duv88yu