Trwa ładowanie...

Polskie kosmetyki podbijają świat. Imponujące dane

Z danych GUS wynika, że eksport olejków, preparatów perfumeryjnych, kosmetycznych oraz toaletowych wyniósł w ubiegłym roku 9 miliardów 300 milionów złotych. Sprzedaż za granicę zwiększyła się więc o 3 procent.

Share
Polskie kosmetyki podbijają świat. Imponujące daneŹródło: WP.PL, fot: prophotostock/iStockphoto
d16tgpb

Polskie kosmetyki coraz lepiej radzą sobie na zagranicznych rynkach. Z danych GUS wynika, że eksport olejków, preparatów perfumeryjnych, kosmetycznych oraz toaletowych wyniósł w ubiegłym roku 9 miliardów 300 milionów złotych. Sprzedaż za granicę zwiększyła się więc o 3 procent.

Dane przytacza "Puls Biznesu". Największym zaskoczeniem zestawienia jest Francja, do której sprzedaż zwiększyła się w 2014 roku o ponad 30 procent. Eksperci zwracają jednak uwagę, że w tym wypadku może chodzić o produkowane w Polsce kosmetyki dużych europejskich koncernów. Polskie firmy szukają też zysków w Afryce i na Wschodzie.

- Dzisiaj firma kosmetyczna, która chce się rozwijać, stawia na rynki zagraniczne. W Polsce możliwości rozwoju są ograniczone - rynek jest dojrzały, warunki handlowe coraz trudniejsze, jeśli ktoś chce rosnąć, zwiększać produkcję, to szuka nowych rynków zbytu - mówi prezes Dr Ireny Eris Henryk Orfinger

d16tgpb

Eksport jeszcze wzrośnie?

Bardzo możliwe, że sprzedaż polskich kosmetyków za granice jeszcze wzrośnie. Wszystko za sprawą zniesienia sankcji na Iran, który może stać się nowym rynkiem zbytu dla polskich producentów.

- Polskie firmy realizowały szereg kontraktów związanych z budową dróg i autostrad, ale dzisiaj ta współpraca jest marginalna i mamy wiele do nadrobienia. Polem do działania są części zapasowe, polska żywność, meble, jak również inicjatywy związane z energetyką, branżą chemiczną i kosmetyczną. Irańczycy chętnie sięgają po zachodnie kosmetyki - mówił w lipcu, w rozmowie z money.pl Juliusz Gojło, ambasador Polski w Iranie. Całą rozmowę z dyplomatą przeczytasz tutaj.

d16tgpb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16tgpb