Polskie nierównowagi makroekonomiczne nie budzą niepokoju - Komisja Europejska
13.11. Warszawa (PAP) - Polski deficyt bilansu płatniczego oraz międzynarodowa pozycja inwestycyjna netto przekraczają progi ustalone przez Komisję Europejską w ramach Procedury...
13.11. Warszawa (PAP) - Polski deficyt bilansu płatniczego oraz międzynarodowa pozycja inwestycyjna netto przekraczają progi ustalone przez Komisję Europejską w ramach Procedury Nierównowag Makroekonomicznych, jednak nie niepokoją na tyle, by Komisja dokonała dalszej pogłębionej analizy sytuacji - wynika z opublikowanego w środę raportu KE.
"Ogólnie, Komisja na obecnym etapie nie dokona dalszej pogłębionej analizy sytuacji w kontekście MIP" - napisano w podsumowaniu dokumentu.
W poprzednich rundach MIP (Marcoeconomic Imbalances Proceudure) nie wskazywano, by w Polsce występowały niepokojące nierównowagi makroekonomiczne, jednak w obecnej rundzie wskazano, że dwa wskaźniki przekraczają ostrożnościowe progi.
Pierwszy to deficyt bilansu płatniczego, który w MIP za 2012 r. wyniósł 4,6 proc. PKB (brana pod uwagę jest trzyletnia średnia), wobec progu deficytu 4 proc. PKB lub nadwyżki 6 proc. PKB.
"Deficyt bilansu płatniczego jest nieznacznie powyżej progu, jest w dużej mierze finansowany od 2004 r. przez napływ BIZ. W 2013 r. prognozowany jest jego znaczny spadek dzięki silnej poprawie bilansu płatniczego, wspieranej przez czynniki zarówno cykliczne (słaby popyt krajowy obniża import) i niecykliczne (dywersyfikacja kierunków eksportu w stronę partnerów spoza UE, co częściowo rekompensuje ostatnie straty udziałów w rynku eksportowym)" - napisano w dokumencie.
"Inne czynniki, które zapewne przyczynią się do poprawy bilansu płatniczego, to deprecjacja nominalnego kursu walutowego oraz ograniczanie nominalnych kosztów pracy, co odzwierciedla słaby rynek pracy" - dodano.
Drugi to pozycja inwestycyjna netto, której próg ustalono na minus 35 proc. PKB, podczas gdy dla Polski wynosi ona minus 67 proc. PKB.
"Mimo że ujemna pozycja inwestycyjna netto przekracza próg, dług zewnętrzny netto jest niski. Niemniej jednak rosnąca zależność państwa od zagranicznych wierzycieli, zwiększona przez ogłoszone zmiany w systemie emerytalnym, może być źródłem ryzyka" - napisano w dokumencie.
Pozostałe wskaźniki nie przekraczają progów określonych przez Komisję.
"W odniesieniu do sytuacji wewnętrznej, udział długu prywatnego w PKB pozostaje umiarkowany. Wysoki udział kredytów hipotecznych w walutach obcych, który był uważany za jedno z głównych ryzyk dla gospodarki, spada, a podaż nowych kredytów tego typu zatrzymano w 2011-12" - dodano.
"Ceny nieruchomości obniżają się od 2008 r., choć w umiarkowanym tempie, a reperkusje spadku w sektorze finansowym są ograniczone. Ograniczenie dynamiki płac i elastyczne regulacje rynku pracy ograniczyły skalę wzrostu stopy bezrobocia w 2012 r. i pierwszej połowie 2013 r. w warunkach znacznego spowolnienia gospodarczego" - napisano.
POZA POLSKĄ JESZCZE SZEŚĆ PAŃSTW UE NIE NIEPOKOI KOMISJI
Opublikowany w środę dokument to Raport Mechanizmu Alarmującego, w którym wskazano te państwa członkowskie, którym mogą zagrażać nierównowagi makroekonomiczne. W tegorocznej edycji wskazano 16 państw, które zostaną poddane dalszej, dogłębnej analizie. Są to Niemcy, Hiszpania, Słowenia, Francja, Włochy, Węgry, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Malta, Holandia, Finlandia, Szwecja, Luksemburg i Wielka Brytania.
"Dla państw członkowskich objętych programami dostosowania makroekonomicznego i korzystających z pomocy finansowej, badanie ich nierównowag i monitoring działań korekcyjnych odbywa się w kontekście ich własnych programów" - zaznaczono w dokumencie. Państwa te to Irlandia, Grecja, Portugalia, Cypr i Rumunia.
Z kolei w przypadku państw bałtyckich, Austrii, Czech i Słowacji Komisja, podobnie jak w przypadku Polski, uznała, że na obecnym etapie nie dokona dalszej pogłębionej analizy nierównowag.(PAP)
fdu/ jtt/