Polskie obligacje mniej podatne na globalną korektę na rynkach długu w '13 - Commerzbank (opinia)
25.10. Warszawa (PAP) - Ceny obligacji USA są obecnie sztucznie zawyżane przez Fed, a w 2013 r. prawdopodobnie nastąpi znaczący wzrost rentowności papierów zarówno w USA, jak i na...
25.10. Warszawa (PAP) - Ceny obligacji USA są obecnie sztucznie zawyżane przez Fed, a w 2013 r. prawdopodobnie nastąpi znaczący wzrost rentowności papierów zarówno w USA, jak i na świecie - uważa Michael Ganske, kierownik działu analitycznego rynków wschodzących Commerzbank AG. Jego zdaniem polskie obligacje również będą podlegać wyprzedaży, jednak w mniejszym stopniu niż innych państw rozwijających się.
"Ceny amerykańskich obligacji są obecnie sztucznie zawyżane przez działania Fed, przede wszystkim QE3. Uważam, że taka sytuacja nie może trwać długo i w przyszłym roku, a najpóźniej w 2014 roku dojdzie do korekty nie tylko w USA, ale również na całym świecie" - powiedział na czwartkowej konferencji Ganske.
Zdaniem ekonomisty Commerzbanku sygnał do wyprzedaży obligacji przyniesie zmiana polityki monetarnej w USA na skutek wzrostu inflacji lub zmiany we władzach Rezerwy Federalnej, które mogą nastąpić, jeżeli Mitt Romney wygrałaby wybory prezydenckie.
"Oceniam, że rentowność amerykańskich obligacji wzrosłaby wówczas do 3 proc. na krótkim końcu, a na długim do około 4-5 proc. To znacząco podniosłoby koszty obsługi długu USA i doprowadziłoby do kryzysu zadłużenia, którego mechanizm byłby podobny do tego, co się dzieje obecnie w krajach peryferyjnych UE" - powiedział w rozmowie z PAP Ganske.
Obecnie rentowność amerykańskich benchmarkowych obligacji 2-letnich wynosi ok. 0,3 proc., a 10-letnich ok. 1,8 proc.
"Obecne działania polegające na dodruku pieniędzy i skupie obligacji tworzą bańkę spekulacyjną na rynku długu rządowego na świecie. Moim zdaniem przecena na globalnym rynku będzie dokonywała się dość szybko, ponieważ zabraknie wpływu banków centralnych, który mógłby hamować spadki cen przez skup papierów, choć w pierwszej fali spadki zostałyby wykorzystane do zakupów" - powiedział PAP Ganske.
"W warunkach powszechnej wyprzedaży obligacji rządowych i spadku ich cen, polski dług nie uniknie deprecjacji. Uważam jednak, że ze względu na solidne fundamenty i dobrą politykę fiskalną zostanie dotknięty skutkami pęknięcia bańki w mniejszym stopniu niż inne państwa regionu. Na tle innych krajów rozwijających się Polska jest obecnie, i pozostanie w przyszłości, postrzegana jako stabilny rynek" - dodał.
Zdaniem ekonomisty Commerzbanku rentowność polskich obligacji wzrośnie o 100-200 pb wzdłuż całej krzywej, co jednak nie doprowadzi do sytuacji, w której dług znalazłby się poza kontrolą.
Maciej Jaszczuk(PAP)
mj/ ana/