Trwa ładowanie...
cyfryzacja
01-10-2013 14:03

Polskie Radio rozpoczęło nadawanie cyfrowe

Programów Polskiego Radia od wtorku można słuchać w technologii cyfrowej. Sygnał cyfrowy radia mogą odbierać mieszkańcy dwóch aglomeracji: katowickiej i warszawskiej.

Polskie Radio rozpoczęło nadawanie cyfroweŹródło: AFP, fot: Mathieu Genon
d2kiadz
d2kiadz

Posiadacze radioodbiorników działających w systemie DAB Plus mogą odbierać Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Czwórkę i Polskie Radio dla Zagranicy oraz nadające dotychczas wyłącznie w internecie PR 24 i nowe Radio Rytm. Słuchacze w Warszawie i okolicach mogą słuchać również Radia dla Ciebie, mieszkańcy aglomeracji katowickiej odbierają drogą cyfrową także program rozgłośni katowickiej Polskiego Radia.

Nadawanie cyfrowe radia zainaugurowano we wtorek w Warszawie. W materiale filmowym z przesłaniem do radiosłuchaczy prezydent Bronisław Komorowski przypomniał, że mija już prawie 90 lat od rozpoczęcia emisji Polskiego Radia. "Wszyscy wiemy, jak radio jest ważne w naszym życiu, jaką rolę odgrywa w naszych domach, ile razy jest źródłem radości, czasami smutku, ale zawsze jest elementem budowy wspólnoty narodowej" - podkreślił prezydent.

Według niego cyfryzacja sygnału radiowego pozwoli na "zmniejszenie obszarów, gdzie nie wszystkie programy Polskiego Radia docierają".

Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski podkreślił, że cyfryzacja posłuży także rozszerzeniu oferty o kanały tematyczne. "Naszym obowiązkiem jest ułatwianie dostępu słuchaczom do oferty programowej Polskiego Radia i wzbogacaniu jej" - mówił Siezieniewski.

d2kiadz

Częstotliwości analogowe są w tej chwili w pełni zagospodarowane. Z tego powodu programy Polskiego Radia (i wszystkich innych nadawców) nie mogą zwiększyć zasięgu. Spośród programów nadawcy publicznego pokrycia sygnałem analogowym na terenie całego kraju nie ma Dwójka (odbierana na 60 proc. terytorium) i Czwórka (17 proc.).

Polskie Radio planuje uruchamianie kolejnych nadajników sygnału cyfrowego w najbliższych latach. Według harmonogramu cyfryzacji sygnału od 1 kwietnia 2015 r. programy Polskiego Radia będzie można odbierać drogą cyfrową na 35 proc. powierzchni kraju, sygnał cyfrowy dotrze wówczas do ponad 55 proc. ludności.

Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak podkreślił, że wtorkowa inauguracja to "pierwszy krok na drodze, na której chcielibyśmy, aby znaleźli się wszyscy nadawcy, również nadawcy komercyjni". "Zrobimy wszystko, aby ten proces był przyjazny dla wszystkich nadawców" - zadeklarował Dworak.

Nadawcy komercyjni obawiają się wzrostu opłat za nadawanie; brak wyznaczonego terminu wyłączenia nadawania analogowego oznacza, że przez pewien czas nadawcy będą musieli płacić za emisję analogową i cyfrową.

d2kiadz

UE wyznaczyła datę wyłączenia analogowej telewizji, natomiast nie ma takiego terminu w przypadku radia. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni z okazji zakończenia procesu cyfryzacji telewizji zasugerował, że wyłączenie sygnału analogowego radia mogłoby nastąpić w Polsce w 2020 r.

Radioodbiorników analogowych nie można przystosować do odbioru sygnału cyfrowego, aby więc korzystać z cyfrowego radia należy wymienić odbiornik.

Sygnał cyfrowy jest stabilniejszy od analogowego, "nie ucieka" podczas jazdy samochodem lub pociągiem. Pozwala na przesyłanie napisów, tytułów piosenek, komunikatów drogowych czy prognozy pogody. Cyfryzacja służy też poprawie jakości dźwięku.

Obecnie radio cyfrowe można odbierać w 14 europejskich krajach: w Belgii, Czechach, Danii, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, na Malcie, w Monako, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech.

d2kiadz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kiadz