Trwa ładowanie...
d3zvh1h

Pomimo spadku sprzedaży Grupa Azoty poprawia marże, liczy na spadek cen gazu

Warszawa, 11.05.2016 (ISBnews) - Nadpodaż produkcji rolnej na świecie przekłada się spadek sprzedaży Grupy Azoty, ale dzięki poprawie rentowności i marż spółce udaje się utrzymywać zadowalające wyniki finansowe, poinformował wiceprezes Andrzej Skolmowski. Jego zdaniem, trudna sytuacja utrzyma się w całym roku, a nadzieją na lata kolejne jest uwolnienie rynku gazu i oczekiwane spadki jego cen.

Share
d3zvh1h

"Sygnalizowaliśmy, że rok 2016 będzie gorszy niż dwa poprzednie, a po analizie pierwszych trzech miesięcy widzimy, że ten scenariusz się zrealizuje. Sytuacja na rynku agro nie poprawia się i trudno będzie uzyskać ceny z roku 2015" - powiedział Skolmowski podczas konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że presję na ceny wywołuje przede wszystkim nadpodaż mocznika, bieli tytanowej oraz pozostałych produktów w wyniku niezbilansownych mocy wytwórczych w Chinach. Drugim problemem są niskie ceny ropy oraz gazu ziemnego, co powoduje naciski odbiorców na podzielenie się wynikającymi z tego faktu zyskami.

"W efekcie sprzedaż Grupy w I kw. nieznacznie spadła, ale zanotowaliśmy wzrost marży EBITDA do 20,9% z 17,1% r/r. Zysk netto ukształtował się na nieco niższym poziomie, ale marża netto wzrosła w I kw. z 10,8 do 12,4%" - podkreślił Skolmowski.

d3zvh1h

Wiceprezes zaznaczył, że pomimo trudnej sytuacji rynkowej, Grupa znajduje się w dobrej kondycji finansowej i płynnościowej, a z wyników za I kw. zarząd jest zadowolony. Azoty liczą także, że urynkowienie cen gazu pozwoli na uzyskanie lepszych cen i pozytywnego wpływu tego czynnika na przyszłe wyniki.

"Nie uda się jednak tego zrobić szybko, jeszcze nie w tym roku, więc przy spadku cen produktów na rynkach globalnych, trudno będzie uzyskać ubiegłoroczne wskaźniki. Należy także pamiętać, że ostatnie dwa lata były wyjątkowo udane i trudno do nich się bezpośrednio odnosić w nieco trudniejszych realiach" - podsumował Skolmowski.

Grupa Azoty odnotowała 272,37 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2016 r. wobec 276,14 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 389,23 mln zł wobec 363,58 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 2 475,63 mln zł w I kw. 2016 r. wobec 2 834,38 mln zł rok wcześniej.

d3zvh1h

Ministerstwo Energii (ME) przygotowało pod koniec kwietnia br. projekt nowelizacji Prawa energetycznego, w którym proponuje stopniowe odejście od zatwierdzania taryf gazowych: w przypadku największych odbiorców - od 1 kwietnia 2017 r., a w przypadku gospodarstw domowych - od 1 stycznia 2024 r.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

(ISBnews)

d3zvh1h

Podziel się opinią

Share
d3zvh1h
d3zvh1h