Trwa ładowanie...
d38xyw9
12-10-2016 17:35

Pomorskie/ 84 mln zł na wsparcie eksportu małych i średnich firm

Udział w szkoleniach i międzynarodowych targach gospodarczych czy pośrednictwo w nawiązywaniu kontaktów z zagranicznymi parterami - taką m.in. pomoc uzyskają małe i średnie firmy z Pomorza w ramach wartego 84 mln zł projektu "Pomorski Broker Eksportowy".

d38xyw9
d38xyw9

Projekt realizuje Agencja Rozwoju Pomorza (ARP) wraz z partnerami. Przedsiębiorcy mogli poznać szczegóły kierowanej do nich oferty na inaugurującej przedsięwzięcie konferencji zorganizowanej w środę w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, który to Park jest jednym z partnerów przedsięwzięcia.

"Firmy z regionu pomorskiego dobrze radzą sobie z eksportem: jesteśmy pod tym względem gdzieś w średniej krajowej. Jednak motorem napędowym eksportu są duże firmy. Tymczasem w małych i średnich przedsiębiorstwach w regionie wciąż widzimy potencjał do rozwoju eksportu, stąd właśnie projekt, którego ambicją jest zwiększenie udziału tych firm w eksporcie" - powiedziała PAP dyrektor Działu Rozwoju Przedsiębiorczości ARP Katarzyna Matuszak.

W ramach projektu firmy mogą liczyć m.in. na dofinansowanie (maksymalnie połowy kosztów) udziału w międzynarodowych targach. Część tych wyjazdów będzie proponowana i organizowana przez Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni (wśród propozycji są dziś np. wyjazdy na organizowane w pierwszej połowie przyszłego roku targi BETT Show w Londynie, Mobile World Congress w Barcelonie, CeBIT w Hanowerze czy Sial China w Shanghaiu), inne mogą indywidualnie zorganizować sami przedsiębiorcy. W tym ostatnim przypadku firmy mogą pozyskać środki na dofinansowanie wyjazdów w ramach konkursów grantowych.

W konkursach tych można będzie także zdobyć dofinansowanie do udziału w innych niż targi misjach gospodarczych - np. spotkaniach z przedstawicielami zagranicznych firm itp. Przyjmuje się, że środki będą rozdysponowywane w ramach czterech konkursów, z których pierwszy ma zostać ogłoszony w 2017 r. Organizatorzy szacują, że wsparciem w postaci grantów może zostać objętych około 500 firm. Część konkursów ma preferować firmy związane z inteligentnymi specjalizacjami, a także spółki, które będą już właściwie przygotowane do współpracy międzynarodowej (np. dokonają zmian organizacyjnych czy skorzystają z działań przygotowujących do eksportu proponowanych w ramach projektu).

d38xyw9

Liderami przemian, które mają pomóc firmom zwiększyć eksport będą tzw. "brokerzy eksportowi". "Będą to brokerzy lokalni, czyli pomagający firmom na miejscu, w regionie - takich brokerów będzie dziesięciu - oraz brokerzy zagraniczni, czyli osoby lub firmy, które będą służyć pomocą np. w zorganizowaniu spotkania z konkretnymi firmami zagranicznymi itp." - powiedziała PAP Matuszak dodając, że organizatorzy projektu chcą u brokerów zagranicznych zamówić około 90 usług.

Matuszak wyjaśniła, że zadaniem brokerów lokalnych będzie m.in. dotarcie do firm w regionie, które chciałyby eksportować, ale potrzebują do tego wiedzy, jak wejść na inne rynki. Brokerzy będą też oferować firmom różnego rodzaju seminaria, szkolenia itp. poświęcone rynkom zagranicznym i rożnym aspektom współpracy międzynarodowej.

Projekt "Pomorski Broker Eksportowy" będzie realizowany do 2023 roku. Zdaniem Matusiak do tego czasu z różnego rodzaju pomocy może skorzystać nawet 1800 pomorskich firm.

Wartość całego przedsięwzięcia oceniono na ponad 84 mln zł, z czego 64 mln pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2013-20, a 20 mln zł stanowić będzie wkład własny firm biorących udział w projekcie.

Wraz z Agencją Rozwoju Pomorza, która jest partnerem wiodącym, w realizacji projektu "Pomorski Broker Eksportowy" biorą udział Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, gdański oddział Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość, Inkubator Starter, Investgda i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.

d38xyw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38xyw9