Trwa ładowanie...
dvlw7qf

Pomorskie stara się o inkubator Europejskiej Agencji Kosmicznej

Pomorskie stara się o ulokowanie w regionie inkubatora Europejskiej Agencji Kosmicznej, w którym działałyby startupy specjalizujące się w kosmicznych technologiach. W środę zainteresowane lokalne podmioty podpisały list z deklaracją wspólnych działań w tej sprawie.

Share
dvlw7qf

Pod listem podpisali się przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, miasta Gdańsk, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oraz dwóch firm mających wspomóc te starania.

Pomorski wicemarszałek Ryszard Świlski wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami, że zgodnie z założeniami Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) działający pod jej auspicjami inkubator przedsiębiorczości istniałby przez co najmniej pięć lat, a w jego ramach mogłoby działać maksymalnie 25 startupów pracujących w technologiach kosmicznych.

Jak zaznaczył Andrzej Marszk, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pod hasłem "technologie kosmiczne" kryją się różnorodne technologie przydatne w wielu dziedzinach, w tym np. nawigacji, łączności czy tworzeniu nowych materiałów o różnych pożądanych właściwościach.

Działające w inkubatorze ESA młode firmy mogłyby liczyć na pomoc finansową oraz merytoryczną ze strony zarówno Europejskiej Agencji Kosmicznej, jak i lokalnych partnerów.

dvlw7qf

Świlski wyjaśnił, że w Polsce powstanie tylko jeden inkubator ESA, a wnioski ośrodków chętnych do utworzenia go u siebie można składać do 7 listopada. Dodał, że dopiero wtedy okaże się, ile polskich ośrodków stara się o ulokowanie u siebie inkubatora. "Dziś znamy tylko część z nich. Wiemy, że starania czynią m.in. Warszawa, Rzeszów i Łódź" - powiedział dziennikarzom.

Dodał, że Pomorze będzie prowadziło starania o inkubator ESA wspólnie z Małopolską. Wyjaśnił też, że wyboru konkretnego ośrodka wiodącego dla inkubatora dokonają w ciągu kilku najbliższych miesięcy ESA oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Świlski zaznaczył też, że podpisany w środę list to dopiero pierwszy krok w staraniach o ulokowanie na Pomorzu inkubatora ESA, a w ramach kolejnych do współpracy zaproszone zostaną m.in. szkoły wyższe czy inne instytucje naukowe.

Maciej Mickiewicz z firmy Blue Dot Solutions (spółka specjalizuje się najnowszych technologiach kosmicznych i ma reprezentować regiony pomorski i małopolski w staraniach o pozyskanie inkubatora), wyjaśnił, że na Pomorzu działa już kilkanaście firm specjalizujących się kosmicznych technologiach i mogą one być dobrymi partnerami dla startupów chcących działać w tej samej branży.

Inkubatory przedsiębiorczości ESA to koordynowana i współfinansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć inkubatorów skupiających startupy działające w sektorze technologii kosmicznych. Dziś takie inkubatory działają w kilkunastu europejskich państwach.

dvlw7qf

Podziel się opinią

Share
dvlw7qf
dvlw7qf