Trwa ładowanie...

Ponad 323 tys. Polaków zapisało się na akcje GPW

323 tys. 308 Polaków zapisało się na akcje warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - poinformował minister skarbu Aleksander Grad.

Ponad 323 tys. Polaków zapisało się na akcje GPWŹródło: WP.PL
d58v8ij
d58v8ij

323 tys. 308 Polaków zapisało się na akcje warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - poinformował minister skarbu Aleksander Grad.

- Cena emisyjna akcji GPW dla inwestorów indywidualnych została ustalona na 43 zł, czyli na maksymalnym poziomie - podał w czwartek minister skarbu Aleksander Grad.

Według szefa MSP inwestorzy indywidualni zapisywali się średnio na 95 akcji; powinno im być przyznanych po ok. 25 walorów spółki.

- Pobiliśmy wszystkie możliwe rekordy, akcjonariat obywatelski zatriumfował - cieszy się Aleksander Grad.

d58v8ij

W ofercie GPW pula akcji dla inwestorów indywidualnych ma wynieść 30 proc. z ok. 64 proc. sprzedawanych walorów. Pozostałe akcje trafią do instytucji. Budowa księgi popytu na walory spółki wśród inwestorów instytucjonalnych zakończyła się w czwartek o godz. 13..

Minister skarbu Aleksander Grad poinformował w czwartek, że cena emisyjna akcji dla inwestorów indywidualnych została ustalona na 43 zł, czyli na maksymalnym poziomie. Podobnie było w przypadku instytucji. Ostatecznie wyniesie ona 46 zł - poinformowała w piątek giełda.

Z informacji GPW wynika, że ostateczna liczba akcji sprzedawanych w ofercie GPW wynosi 26 mln 786 tys. 530 sztuk, z czego dla inwestorów indywidualnych przeznaczono 8 mln 35 tys. 959 akcji, a dla instytucjonalnych 18 mln 750 tys. 571 sztuk.

Popyt inwestorów instytucjonalnych na akcje Giełdy Papierów Wartościowych po maksymalnej cenie 46 zł 25-krotnie przewyższa liczbę oferowanych akcji - podano w komunikacie Ministerstwa Skarbu.

d58v8ij

Debiut giełdowy GPW planowany jest 9 listopada. Przydział akcji ma nastąpić do 4 listopada. Do inwestorów ma trafić ogółem 26 mln 786 tys. 530 akcji zwykłych na okaziciela serii B. Skarb Państwa chce zachować kontrolę strategiczną w spółce. W rękach SP pozostanie 35 proc. walorów.

Ponad 323 tys. zapisów na akcje GPW to wyraz głębokiego poparcia dla polskiej giełdy oraz 20 lat jej funkcjonowania - przekonuje prezes Ludwik Sobolewski. - To niewątpliwie olbrzymi sukces - dodaje.

Szef GPW przebywa w Paryżu, gdzie prezentuje inwestorom instytucjonalnym ofertę warszawskiej giełdy. Wcześniej był w tym celu w Nowym Jorku i Londynie.

d58v8ij

- Zrobiliśmy dobrą robotę, jeśli chodzi o promocję polskiej giełdy i polskiej gospodarki - powiedział prezes giełdy. Podkreślił, że GPW to rynek akcji największych polskich przedsiębiorstw oraz zagranicznych firm.

Jacek Frączyk, analityk giełdowy WP
Aż dwudziestopięciokrotna nadsubskrypcja ze strony dużych inwestorów świadczy o tym, że uważają cenę 46 zł za akcję GPW za bardzo atrakcyjną. I to mimo faktu, iż domy inwestycyjne przed emisją wyceniały akcję średnio tylko na 39 zł.

Instytucje chciały kupić akcje za prawie 22 mld zł, a kupiły tylko za 1,2 mld zł. Taka nadwyżka popytu raczej na pewno skończy się dukupywaniem już po debiucie i wpłynie na cenę w pierwszych notowaniach.
W przypadku PZU zapisy były siedmiokrotnie większe od oferowanej puli i już w pierwszym notowaniu można było zrealizować 12-procentowy zysk. Teraz przewaga kupujących jest o wiele większa, a więc i przebicia należy się spodziewać na poziomie znacząco wyższym niż w przypadku PZU. Możliwe jest nawet, że w dniu debiutu akcje GPW osiągną cenę 55-60 zł, co drobnym inwestorom dałoby aż 30-40% zysku!

d58v8ij
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d58v8ij