Ponownie wzrasta awersja do ryzyka
Przez wszystkie rynki akcji od wtorku przetacza się obecnie silna fala wyprzedaży będąca reakcją rynku na ponowny wzrost awersji do ryzyka.
Publikacja kolejnych słabych danych makro potwierdzających wchodzenie największych gospodarek świata w recesję oraz kiepskie wyniki amerykańskich spółek w trzecim kwartale determinuje opuszczanie rynków akcji przez kolejnych inwestorów. W związku z wczorajszym świętem nasz rynek od rana „odrabiał” zaległości po wczorajszych przecenach światowych indeksów. Od rana inicjatywna należała do strony podażowej, która w trakcie notowań sukcesywnie sprowadzała parkiet na nowe minima. Słabnące w oczach notowania parkietów europejskich dodatkowo wyzwalały ochotę do pozbywania się akcji większości spółek. Ostatecznie notowania ciągłe WIG oraz WIG20 zakończyły na dziennych dołkach, jednak kończący sesję fixing znacząco i nieoczekiwanie oba indeksy podniósł. W efekcie spadek obu indeksów wyniósł odpowiednio 4,27 i 4,93 przy obrocie, który przekroczył przyzwoitą wartość 1,6 miliarda złotych.
Prawdziwy huragan przeszedł przez kursy największych banków, którym nie pomogły zgodne z oczekiwaniami wyniki kwartalne Pekao. Akcje tego banku straciły w dniu dzisiejszym ponad 11 procent. Znacząco, bo 7 i 5 procent spadły odpowiednio kursy BZWBK oraz PKO BP. Ponadto wyraźnie traciły akcje KGHM, TVN, GTC oraz Polnordu. Z kolei dzięki udanemu fixingowi na niemal trzyprocentowych plusach sesję zakończyły akcje PKNOrlen oraz PBG. W ten sam sposób na skromnym plusie finiszowały także akcje PGNiG.
Szeroki rynek niestety również potwierdził dzisiaj zdecydowanie powrót tendencji spadkowej, gdzie zniżkowały papiery 80 procent spółek.
Zgodnie z tym, co zasugerowałem w poniedziałkowym komentarzu warszawski parkiet wrócił z dużą pomocą zagranicy do dominującego trendu spadkowego. Może być on kontynuowany do momentu, kiedy rozstrzygną się losy odreagowania amerykańskich indeksów zmierzających obecnie w kierunku październikowych dołków.
Opracowanie:
Paweł Kubiak
Makler DM BZ WBK