Ponowny wzrost oczekiwań na obniżki stóp w Polsce

Polskie obligacje z krótszego końca krzywej rentowności są najdroższe w historii, a oczekiwania na obniżki stóp procentowych najwyższe w tym roku. Dziś w centrum uwagi tzw. drugie expose premiera. Być może pojawią się w nim jakieś uwagi osłabiające walutę.

12.10.2012 09:10

W czwartek złoty zyskiwał nieznacznie wobec najważniejszych walut dzięki ogólnej poprawie nastrojów na rynkach po optymistycznych wypowiedziach uczestników corocznego spotkania Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego w Tokio. Na uwagę zasługuje dalsze, wyraźne umocnienie polskich obligacji. Rentowności 5-latek poprawiły wczoraj historyczny rekord osiągając poziom 4,11 proc. Wyraźnie zyskiwały również 10-latki. W tym przypadku oprocentowanie spadło do najniższego poziomu od 7 lat i wyniosło 4,55 proc. Papiery 2-letnie spadły poniżej psychologicznej bariery 4,00 proc. oraz minimów z 11 września, co jest także najniższym poziomem w historii.

Szefowa MFW Ch. Lagarde na konferencji w Tokio pochwaliła wysiłki Europejskiego Banku Centralnego i rządów poszczególnych państw strefy euro zmierzające do rozwiązania kryzysu zadłużenia w Europie. Dodała jednak, że wciąż wiele pozostaje do zrobienia. Lagarde zasugerowała, że zadłużone państwa strefy euro, takie jak Hiszpania i Grecja, mogłyby dostać więcej czasu na wdrożenie reform i obniżenie deficytów budżetowych. Z kolei, amerykański sekretarz skarbu, T. Geithner uspokajał odnośnie kluczowego obecnie problemu Stanów Zjednoczonych, a mianowicie tzw. fiscal cliff – serii ulg i obniżek podatków, które wygasają z końcem roku stwarzając zagrożenie ponownego wejścia gospodarki USA w recesję. Zapewnił, że prezydent B. Obama podejmuje działania, by sprawa została pomyślnie zakończona przed 31 grudnia. Oceniające kondycję amerykańskiej gospodarki Geithner stwierdził, że radzi sobie ona znacząco lepiej niż można oczekiwać.

Dziś premier D. Tusk wygłosi w Sejmie tzw. drugie expose. Doradca szefa rządu J.K. Bielecki powiedział wczoraj na antenie Polskiego Radia 3, że w swoim przemówieniu D. Tusk zapowie reformy, które będą starały się zbalansować konieczność cięć i ograniczenia deficytu z działaniami wspierającymi wzrost gospodarczy. Pozytywną „niespodzianką” mogą być, zdaniem Bieleckiego, reformy pobudzające inwestycje. Polska nie złagodzi dyscypliny finansowej, ale nie ma co również oczekiwać, że ogłoszony zostanie radykalny, warty miliardy złotych program stymulowania gospodarki poprzez nowe wydatki z kasy państwa. W jego ocenie, gospodarka potrzebuje również stymulacji w postaci łagodniejszej polityki pieniężnej. Jest trochę zdziwiony dominacją „jastrzębi” w składzie obecnej Rady Polityki Pieniężnej. Liczy, że na listopadowym posiedzeniu członkowie RPP przekonają się, że inflacja nie jest obecnie zagrożeniem. Oznacza to, że doradca premiera oczekuje w przyszłym miesiącu na obniżkę stóp procentowych.

Na przestrzeni ostatnich dwóch dni oczekiwania na cięcie oprocentowania ponownie wyraźnie się zwiększyły. Stawka kontraktu na 3-miesięczną stopę procentową za 3 miesiące (FRA 3x6) spadła wczoraj do poziomu 4,33 proc., prawie 20 pkt. bazowych niżej niż przed tygodniem, w dzień po nieoczekiwanej decyzji RPP o pozostawieniu stóp na poziomie 4,75 proc. Różnica między 3-miesieczną stopą WIBOR, a wspomnianą stawką FRA, obniżyła się wczoraj do poziomu nienotowanego od przeszło trzech lat i wyniosła -0,45 pkt. Oznacza to, że rynek oczekuje co najmniej dwóch obniżek stóp procentowych do stycznia 2013 r. 25-punktowe cięcie stóp w listopadzie jest już praktycznie całkowicie zdyskontowane przez rynki. Wzrost oczekiwań na łagodzenie polityki pieniężnej w Polsce to pokłosie ostatnich, gołębich wypowiedzi, kluczowych członków RPP (J. Hausner) oraz coraz większej presji ze strony przedstawicieli rządu by RPP wsparła wzrost gospodarczy obniżkami oprocentowania. Może być to również efekt gorszej, bieżącej kondycji gospodarki
i zapowiedź rozczarowujących raportów GUS. Pierwsze, ważne dane makroekonomiczne z Polski poznamy już na początku przyszłego tygodnia.

Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)