Trwa ładowanie...
benzyna

POPiHN: szara strefa rynku paliw przynosi budżetowi ok. 3 mld zł strat rocznie

Straty budżetu państwa związane z oszustwami podatkowymi w obrocie paliwami wynoszą około 3 mld zł rocznie - uważa Leszek Wieciech, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Share
POPiHN: szara strefa rynku paliw przynosi budżetowi ok. 3 mld zł strat rocznie
Źródło: Jupiterimages
d3ee8u8

Jego zdaniem szara strefa w rynku ON stanowi co najmniej 9 proc. obrotów.

- Według szacunków POPiHN straty budżetu związane z oszustwami podatkowymi w obrocie paliwami wynoszą około 3 miliardów złotych - powiedział Wieciech na spotkaniu z dziennikarzami.

- Obecnie największą część stanowi szara strefa rynku oleju napędowego. Tutaj oceniamy, że 9 proc. obrotów tym paliwem może przebiegać nielegalnymi kanałami. Są to szacunki ostrożne, mogą się okazać zaniżone w stosunku do rzeczywistości - dodał.

d3ee8u8

W ocenie Wieciecha szara strefa w handlu benzyną i autogazem jest znacząco mniejsza, jednak nie na tyle, by jej wpływ na gospodarkę i finanse państwa można pominąć.

W styczniu w wywiadzie udzielonym PAP Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku paliw POPIHN poinformował, że w 2012 roku konsumpcja paliw silnikowych spadła o ok. 5 proc. rdr do 23,75 mln m sześc. z 25 mln m sześc. w 2011 roku.

Popyt na olej napędowy w 2012 roku był mniejszy niż rok wcześniej o 8 proc. i wyniósł ok. 14,5 mln m sześc.

d3ee8u8

Podziel się opinią

Share
d3ee8u8
d3ee8u8