Trwa ładowanie...
d3mibvk

Poprawa nastrojów na rynku wsparła złotego

Wczoraj po południu złoty umocnił się pod wpływem poprawy nastrojów na giełdach oraz wzrostu kursu EUR/USD.
Share
Joanna Pluta
Joanna PlutaŹródło: TMS Brokers
d3mibvk

Aprecjacja polskiej waluty miała miejsce pomimo znacząco gorszego od oczekiwań odczytu dynamiki produkcji przemysłowej za lipiec. Złotego wspierają jednak silnie lepsze nastroje inwestycyjne na parkietach oraz spadek awersji do ryzyka w naszym regionie, widoczny m.in. w notowaniach umacniającego się silnie rubla, który dziś zdołał odrobić większość poniedziałkowych strat względem euro i dolara.

Kursy euro oraz dolara zniżkowały wczoraj do poziomów odpowiednio: 4,1400 i 2,9050. Poziom 4,1400 stanowi dolne ograniczenie kanału wzrostowego kursu EUR/PLN, co zahamowało dalszy ruch spadkowy w notowaniach tej pary walutowej. Dziś rano jednak wsparcie to zostało naruszone, a kurs EUR/PLN zniżkował do 4,1370. W dalszej części dnia rynek będzie prawdopodobnie testował poziom 4,1400, wzrost zmienności może przynieść dzisiejsza publikacja wskaźnika Fed Filadelfia oraz indeksu wskaźników wyprzedzających koniunkturę z USA. Dane te zostaną opublikowane o 16.00 czasu warszawskiego.

Dziś o 14.00 z Polski na rynek napłyną dane o inflacji konsumentów z wyłączeniem cen energii i żywności. Oczekuje się utrzymania poziomu tempa wzrostu cen w lipcu na niezmienionym poziomie 2,7% r/r. Odczyt ten jednak nie powinien mieć większego wpływu kurs złotego - jak bowiem pokazały ostatnie dni, kierunek w notowaniach polskiej waluty wyznaczają nastroje na światowym rynku, a nie czynniki lokalne. Ponadto po publikacji danych o inflacji konsumentów oraz producentów, odczyt wskaźnika inflacji netto nie powinien stanowić większego zaskoczenia dla rynku.

d3mibvk

Wczoraj po południu mogliśmy obserwować dynamiczny wzrost notowań eurodolara - kurs EUR/USD zwyżkował o 1,5 figury, do poziomu 1,4250. Po ruchu tym nastąpiła konsolidacja, w efekcie której na wykresie notowań tej pary walutowej zarysowała się formacja tzw. flagi - zapowiada ona zazwyczaj kontynuację poprzedzającego ją ruchu. Jeśli scenariusz ten zrealizowałby się i rzeczywiście kurs EUR/USD wybił się górą z konsolidacji, potencjalny zasięg jego wzrostów określałyby poziom 1,4400. Dobrym sygnałem dla dodatnio skorelowanego z głównymi indeksami eurodolara jest fakt, iż w czasie ostatniej sesji indeksy amerykańskie zdołały powrócić ponad poziomy oporu, wyznaczone przez dolne ograniczenia wybitych wcześniej dołem konsolidacji. W efekcie na giełdach został zanegowany sygnał sprzedaży sprzed kilku dni, a ryzyko głębokiej korekty chwilowo oddaliło się.

Wsparciem dla notowań EUR/USD są również nadzieje związane z oczekiwaniem na jutrzejszą publikację wskaźników PMI dla sektora usług oraz przemysłu w Eurolandzie. Dziś natomiast z USA poznamy odczyt wskaźnika Fed Filadelfia oraz indeks wskaźników wyprzedzających koniunkturę. Jeśli dzisiejsze i jutrzejsze dane po raz kolejny wskazałyby na poprawę sytuacji największych światowych gospodarek, zdecydowanie wzrośnie prawdopodobieństwo wybicia górą notowań EUR/USD i ich wzrost do wspomnianego wcześniej poziomu 1,4400. Do momentu publikacji danych z USA możliwa jest kontynuacja konsolidacji w przedziale 1,4210 - 1,4250.

Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d3mibvk

Podziel się opinią

Share
d3mibvk
d3mibvk