Popyt na GPW podejmuje walkę
Początek tygodnia przyniósł wzrosty wszystkich indeksów na warszawskim parkiecie, mimo iż warunki zewnętrzne mogły być uznane przez większość dnia za mało atrakcyjne. Stało się jednak inaczej niż na ostatnich sesjach, kiedy to warszawski parkiet raził relatywną słabością.
Mimo wyraźnego spadku od rana kontraktów na amerykańskie indeksy i braku kierunku na zachodnioeuropejskich parkietach, główne indeksy w Warszawie tylko na samym początku sesji znajdowały się poniżej piątkowego zamknięcia, po czym rozpoczęły systematyczną wspinaczkę. Brak danych makro spowodował, że popyt w Warszawie czuł się pewniej bez niebezpieczeństwa potencjalnie gwałtownego pogorszenia nastrojów. W efekcie popyt kontrolował sytuację do zakończenia sesji i gdyby nie nieco niższe ceny na kończącym sesję fixingu, można by mówić o całkowitej dominacji kupujących. Jednak i tak przy wzroście obrotów do półtora miliarda złotych WIG oraz WIG20 zyskały odpowiednio 0,90 i 1,14 procent.
W gronie największych spółek największym wzięciem cieszyły się akcje GTC, Polimexu oraz PBG. Nowe maksimum od debiutu ustanowiły akcje PZU, które - będąc najsilniejsze w barometrze blue- chipów - zakończyły dzień trzyprocentowym wzrostem. Niewiele mniej zyskały KGHM, PKNOrlen i Lotos, którym nie przeszkadzały taniejące dzisiaj ceny surowców. Niewielkie ożywienie zaobserwować można w gronie spółek z branży energetycznej, gdzie rosnący kurs Tauronu, który od środy znajdzie się w indeksie MSCI, pociągnął za sobą w trakcie sesji nieśmiałe odbicie PGE, brzydko spacyfikowane na finiszu. Słabiej od rynku tym razem spisywały się akcje BZWBK i BRE Banku, co można tłumaczyć lepszą postawą tych spółek w ubiegłym tygodniu.
W grupie spółek z tzw. szerokiego rynku spekulacja ponownie pompowała akcje Komputronika i Karenu, co może oznaczać zbliżające się kolejne, bardziej szczegółowe informacje dotyczące nowego inwestora w tej drugiej spółce. Dzięki umówionym wymianom akcji podwyższony wolumen zanotowały dzisiaj akcje CCI, które po trzech latach wróciły do swoich maksimów z ostatniej hossy. Poprawa kiepskich ostatnio nastrojów wokół Orco Group to efekt sprzedaży jednego z projektów w Warszawie i restrukturyzacji pożyczki, co przyniesie spółce prawie siedem milionów euro gotówki. Entuzjastycznie zareagowali inwestorzy producenta odzieży sportowej Euromarku na informacje o przekroczeniu przez jeden z TFI progu dziesięciu procent w kapitale spółki. Z kolei zapowiedź kolejnych umów w Rosji ze spółkami Gazpromu dalej podbijają wycenę CP Energii.
Rozpoczynający się dzisiaj sezon publikacji wyników spółek za oceanem daje nadzieję na rozruszanie zastygłego ostatnio w letnim letargu warszawskiego parkietu. Wzrost zmienności w USA daje bowiem szansę na ciekawsze sesje również u nas. Generalnie oczekiwania, co do wyników przedsiębiorstw są tam dość pozytywne, co wydaje się być ciekawe w kontekście publikacji słabszych ostatnio danych makro, czy to z rynku pracy, czy z rynku nieruchomości. Szanse na choćby krótkoterminowe rozstrzygnięcia i zakończenie swoistego pata na GPW w rozpoczętym tygodniu rosną.
Paweł Kubiak
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracoXTwaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |