Poranny szkic walutowy

Wczorajsze maksimum na wykresie EURPLN na poziomie 4,5670 okazało się krótkotrwałe, po raz kolejny potwierdzając silny poziom oporu w tym rejonie.

19.06.2009 10:39

Sugerowałoby to na dziś odbicie w kierunku 4,50, na co, przy spodziewanym na dziś wzroście eurodolara, są duże szanse. Jednak wczorajsze dane dotyczące płac i zatrudnienia w polskich przedsiębiorstwach nie okazały się wparciem dla krajowej waluty i choć bezpośrednio odczyty na nią nie wpłynęły, to w kontekście przyszłotygodniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej mogą okazać się czynnikiem osłabiającym złotego. Spadek zatrudnienia w maju wyniósł 1,7 proc. r/r, natomiast wynagrodzenia wzrosły jedynie o 3,8 proc. r/r względem 4,8 proc. w kwietniu. Oba wskaźniki świadczą o pogarszającej się sytuacji polskich firm i wskazują na dalsze hamowanie gospodarki. Wpłynie to na ograniczenie popytu krajowego, a także zmniejszenie presji inflacyjnej i są to argumenty zwiększające prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych o 25 pb, mimo iż inflacja nadal znajduje się powyżej górnego ograniczenia celu (2,5 proc. +/- 1 proc.). Dodatkowo słabsze dane z rynku pracy wskazują, iż sytuacja polskich przedsiębiorstw
doprowadzi do spadku dochodów budżetu państwa, a tym samym powiększając deficyt, którego to kwestia utrudnia złotemu powrót do średnioterminowego trendu aprecjacyjnego.

W piątek ma się wyklarować sytuacja Łotwy, której problemy przez ostatnie dwa tygodnie determinowały sytuację krajów Europy Środkowo Wschodniej. Dzisiaj liderzy Unii Europejskiej mają poprzeć plan Komisji Europejskiej dotyczący wypłaty kolejnej transzy pomocy finansowej dla Łotwy. Łotwa czeka na decyzję Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz KE o przyznaniu drugiej raty pożyczki w wysokości 1,2 mld euro. Na przestrzeni tygodnia premier Łotwy Valdis Dombrovskis przekonywał Brukselę do wsparcia rządowego planu cięcia wydatków budżetowych, który ma wynieść ponad 2,1 mld euro przez najbliższe 3 lata. Zmiany w budżecie mają na celu sprowadzenie deficytu poniżej 3 proc., poziomu wymaganego przez MFW, aby wznowić wypłatę pożyczki otrzymanej w zeszłym roku na łączną kwotę 7,5 mld euro i ograniczyć presję na dewaluacje łata. Zgoda Unii na przekazanie środków powinna poprawić nastroje panujące na rynku i wpłynąć pozytywnie na waluty regionu.

Na zakończenie tygodnia mamy kolejna porcję danych z Polski. O 14.00 poznamy odczyt inflacji PPI za maj. Konsensus rynkowy prognoz kształtuje się na poziomie 4,5 proc. r/r. O tej samej porze podana zostanie zmiana produkcji przemysłowej w zeszłym miesiącu. Mediana rynkowa to -6,2 proc. r/r, lecz naszym zdaniem odczyt może być nieco lepszy i spadek wyniesie -4,1 proc. Z publikacji spoza kraju za nami już odczyt indeksu cen producentów w Niemczech, który w relacji miesięcznej nie uległ zmianie. Wartym nadmienienia jest dzisiejsze wygasanie na całym świecie czerwcowych serii instrumentów pochodnych, m.in. kontraktów terminowych na WIG20.

Advanced Financial Solutions

eurozłotydolar
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)