Poranny szkic walutowy

W Stanach Zjednoczonych administracja rządowa przedstawiła wczoraj oficjalne, oczekiwane z niecierpliwością wyniki "stress testu", czyli postępowania sprawdzającego, czy banki mają wystarczające zasoby kapitałowe, aby przetrwać ciężką recesję.

08.05.2009 09:14

Wyniki przeprowadzonych procedur wskazują, że amerykańskie banki muszą zgromadzić 74,6 mld USD nowego kapitału, a najbardziej potrzebującymi są Bank of America (33,9 mld USD) oraz Wells Fargo (13,7 mld USD). Banki błyskawicznie ogłosiły programy pozyskiwania kapitału: najbardziej potrzebujący BoA będzie likwidował aktywa oraz podejmował próbę emisji nowych akcji. Ogłoszona skala potrzeb w zakresie pozyskiwania kapitału była mniejsza od oczekiwanej, dlatego też notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy giełdowe wzrosły. Większość inwestorów jest przekonana, że gospodarka rozpocznie niedługo wyjście z recesji, niektórzy jednak obawiają się, że test nie został po prostu wykonany z należytą starannością…

W kalendarzu wydarzeń makroekonomicznych na dzień dzisiejszy dominować będzie raport z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Dane te opublikowane zostaną o godzinie 14:30. Przewiduje się, że w sektorze pozarolniczym ubędzie 630 tys. miejsc pracy, a stopa bezrobocia wzrośnie do 8,8%. Oczekuje się również utrzymania poziomu dynamiki płac, wynoszącej w ubiegłym miesiącu 0,2% m/m. Zanim opublikowane zostaną dane ze Stanów, poznamy informacje o inflacji PPI w Wielkiej Brytanii (oczekiwany jest wzrost cen producentów o 0,2% w ujęciu miesięcznym) oraz o produkcji przemysłowej w Niemczech (analitycy oczekują spadku o kolejne 1,3% m/m). Opublikowano już dane o wysokości stopy bezrobocia w Szwajcarii - w kwietniu wyniosła ona 3,5%.

Spośród informacji z rynku lokalnego warto zwrócić uwagę na wczorajsze wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, a także na prognozę EBOiR dla Europy Środkowej i Wschodniej. Andrzej Sławiński stwierdził wczoraj, że RPP jest obecnie nastawiona raczej na obniżki stóp procentowych i że inflacja zbliży się do celu NBP, wynoszącego 2,5%, pod koniec 2009 roku. EBOiR ogłosił natomiast, że PKB krajów naszego regionu skurczy się w 2009 roku o średnio 5%, jednak wspomina, że w przypadku Polski spodziewane jest utrzymanie PKB na dotychczasowym poziomie dzięki stabilnemu popytowi wewnętrznemu.

Podsumowując, wyniki "stress testu" były dla inwestorów znacznie mniej przerażające, niż tego oczekiwano, a dzisiejszy raport z rynku pracy może nas zaskoczyć pozytywnie – pewnym sygnałem jest fakt, że w dniu wczorajszym liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych wyniosła 601 tys., a nie tak jak od kilku miesięcy 650 tys. Wskaźnik ten jest najszybciej reagującym na zmiany koniunktury wskaźnikiem sytuacji na rynku pracy. W dniu dzisiejszym złoty nie powinien tracić na wartości mimo niekorzystnego zakończenia dnia wczorajszego. Brak jest również przesłanek na zdecydowane umocnienie naszej waluty.

AFS

eurozłotykurs
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)