Trwa ładowanie...
d3tbqpa
Waluty

Poranny szkic walutowy

W Stanach Zjednoczonych administracja rządowa przedstawiła wczoraj oficjalne, oczekiwane z niecierpliwością wyniki "stress testu", czyli postępowania sprawdzającego, czy banki mają wystarczające zasoby kapitałowe, aby przetrwać ciężką recesję.
Share
d3tbqpa

Wyniki przeprowadzonych procedur wskazują, że amerykańskie banki muszą zgromadzić 74,6 mld USD nowego kapitału, a najbardziej potrzebującymi są Bank of America (33,9 mld USD) oraz Wells Fargo (13,7 mld USD). Banki błyskawicznie ogłosiły programy pozyskiwania kapitału: najbardziej potrzebujący BoA będzie likwidował aktywa oraz podejmował próbę emisji nowych akcji. Ogłoszona skala potrzeb w zakresie pozyskiwania kapitału była mniejsza od oczekiwanej, dlatego też notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy giełdowe wzrosły. Większość inwestorów jest przekonana, że gospodarka rozpocznie niedługo wyjście z recesji, niektórzy jednak obawiają się, że test nie został po prostu wykonany z należytą starannością…

W kalendarzu wydarzeń makroekonomicznych na dzień dzisiejszy dominować będzie raport z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Dane te opublikowane zostaną o godzinie 14:30. Przewiduje się, że w sektorze pozarolniczym ubędzie 630 tys. miejsc pracy, a stopa bezrobocia wzrośnie do 8,8%. Oczekuje się również utrzymania poziomu dynamiki płac, wynoszącej w ubiegłym miesiącu 0,2% m/m. Zanim opublikowane zostaną dane ze Stanów, poznamy informacje o inflacji PPI w Wielkiej Brytanii (oczekiwany jest wzrost cen producentów o 0,2% w ujęciu miesięcznym) oraz o produkcji przemysłowej w Niemczech (analitycy oczekują spadku o kolejne 1,3% m/m). Opublikowano już dane o wysokości stopy bezrobocia w Szwajcarii - w kwietniu wyniosła ona 3,5%.

Spośród informacji z rynku lokalnego warto zwrócić uwagę na wczorajsze wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, a także na prognozę EBOiR dla Europy Środkowej i Wschodniej. Andrzej Sławiński stwierdził wczoraj, że RPP jest obecnie nastawiona raczej na obniżki stóp procentowych i że inflacja zbliży się do celu NBP, wynoszącego 2,5%, pod koniec 2009 roku. EBOiR ogłosił natomiast, że PKB krajów naszego regionu skurczy się w 2009 roku o średnio 5%, jednak wspomina, że w przypadku Polski spodziewane jest utrzymanie PKB na dotychczasowym poziomie dzięki stabilnemu popytowi wewnętrznemu.

d3tbqpa

Podsumowując, wyniki "stress testu" były dla inwestorów znacznie mniej przerażające, niż tego oczekiwano, a dzisiejszy raport z rynku pracy może nas zaskoczyć pozytywnie – pewnym sygnałem jest fakt, że w dniu wczorajszym liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych wyniosła 601 tys., a nie tak jak od kilku miesięcy 650 tys. Wskaźnik ten jest najszybciej reagującym na zmiany koniunktury wskaźnikiem sytuacji na rynku pracy. W dniu dzisiejszym złoty nie powinien tracić na wartości mimo niekorzystnego zakończenia dnia wczorajszego. Brak jest również przesłanek na zdecydowane umocnienie naszej waluty.

AFS

d3tbqpa

Podziel się opinią

Share
d3tbqpa
d3tbqpa