Poranny szkic walutowy
Wahania kursu złotego wobec euro w dniu wczorajszym były znaczne - od 4,09 do 4,17, dzień jednak zakończył się na poziomie otwarcia.
Wczoraj również przerwaniu uległa dobra passa dolara, który po osiągnięciu najwyższego poziomu wobec euro (EURUSD spadł nawet do 1,3170) cofnął się ponad poziom 1,33. Przyczyną nikłości umocnienia euro może być zbliżające się posiedzenie zarządu ECB, na którym według prognoz podstawowa stopa procentowa banku Eurolandu zostanie obniżona o 50 pb.
Kalendarz publikacji makroekonomicznych na dziś przewiduje wiele interesujących odczytów. Przede wszystkim: o 14:00 dane z Polski o inflacji CPI (prognoza tempa wzrostu cen to 3,4%) oraz o dynamice podaży pieniądza M3 (oczekiwane tempo wzrostu to 17,8%). Wcześniej wiadomości o dynamice PKB w Niemczech w roku 2008 (spodziewany jest wzrost PKB o 1,4% w skali całego roku), o 11:00 zaś dane z Eurolandu o produkcji przemysłowej (spodziewany jest spadek o 5,9% w ujęciu rocznym).
Od 14:30 rozpoczną się publikacje danych makroekonomicznych z USA: ceny eksportu oraz importu, a przede wszystkim sprzedaż detaliczna (prognozowany jest spadek o 1,1% m/m) i sprzedaż detaliczna bez samochodów (spadek o 1,2% m/m) powinny przyciągnąć uwagę inwestorów. Publikowane dziś dane zarówno dla USA, jak i dla strefy euro będą bardzo niekorzystnym sygnałem, więc ich rezultatem powinno być dalsze umocnienie dolara wobec wspólnej waluty.
W dniu wczorajszym Ben Bernanke wygłosił wykład o polityce pieniężnej w London School of Economics. Mówił przede wszystkim o sposobie prowadzenia polityki pieniężnej po tym, jak obniży się stopę procentową praktycznie do zera. Podkreślał różnice między obecnym podejściem Fedu a tym, co w latach 2001-2006 robił Bank Japonii, który stosował niemal podręcznikowe metody fonetyzacji długu (quantitative easing). Bernanke chce, aby podejście Fedu nazywać credit easing, podkreślając używanie przez Fed programów średnioterminowych pożyczek, które prowadzi do obniżenia spreadu między poszczególnymi rynkowymi stopami procentowymi. Mimo zapewnienń o różnicach między sposobami prowadzenia polityki pieniężnej, suma bilansowa Fedu zwiększyła się ponad trzykrotnie, a przypomnijmy, że w pasywach banku centralnego znajduje się między innymi cała gotówka w obiegu, rachunki rezerwowe banków komercyjnych, oraz transakcje reverse repo - ich powiększanie zwiększa (na stałe lub okresowo) ilość pieniądza w obiegu.
Prowadzona w USA polityka gospodarcza rzeczywiście - jak pisaliśmy wcześniej - zaczyna podminowywać zaufanie do USA. Widoczne jest to przede wszystkim w notowaniach kontraktów CDS (credit default swap), które pozwalają na zabezpieczenie się przed ryzykiem niewypłacalności dłużnika. Do niedawna na rynku CDS ryzyko, że w ciągu 10 lat Stany Zjednoczone odmówią spłaty długu oceniane było na ok. 1%. Obecnie oceniane jest na blisko 6%. W horyzoncie czasowym kilku miesięcy brak zaufania powinien mieć wpływ na pogorszenie notowań dolara.
Advanced Financial Solutions