Poranny szkic walutowy

W dniu wczorajszym - zgodnie z naszymi przewidywaniami - złoty nieznacznie zyskał na wartości, a dzisiejsze otwarcie zapowiada się jeszcze bardziej korzystnie. Dalszej powolnej aprecjacji naszej waluty w dniu dzisiejszym powinny sprzyjać ostatnie wydarzenia na świecie, a zagrozić jej mogą wydarzenia spodziewany na rynku lokalnym.

25.11.2009 10:05

O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje Biuletyn Statystyczny, zawierający informacje o dynamice sprzedaży detalicznej oraz o wysokości stopy bezrobocia w październiku. Będzie to przedostatnia publikacja GUS w tym miesiącu (ostatnia ogłoszona zostanie w poniedziałek i będą to dane dotyczące dynamiki PKB w III kwartale 2009 roku). Według prognozy rynkowej sprzedaż detaliczna ma wzrastać o 2,5% w ujęciu rocznym (taki sam wynik odnotowano przed miesiącem), jednak w naszej ocenie jej dynamika może być niższa i wynieść tylko 0,4% w ujęciu rocznym. Stopa bezrobocia ma w ocenie analityków wzrosnąć z 10,9% do 11,1%. Po południu uwagę inwestorów na chwilę zajmie Rada Polityki Pieniężnej, która ogłosi decyzję o wysokości stopy referencyjnej. Nie spodziewamy się ze strony Rady żadnego ruchu jeszcze przez długi okres - dziś zatem stopa referencyjna pozostanie na poziomie 3,5%.

Dobre wiadomości nadeszły nocą z Japonii, gdzie pojawiły się nowe dane dotyczące wielkości obrotów handlowych. Eksport wzrósł w październiku o 2,5% w ujęciu miesięcznym, a szczególnie szybko rósł eksport do krajów Azji. Wszystko wskazuje na to, że lepsza od oczekiwanej dynamika eksportu przyniesie w przyszłym roku stabilizację dynamiki PKB (obecnie Japonia odnotowuje co prawda dodatnią dynamikę PKB, jednak jest to w dużej mierze skutek ekspansywnej polityki fiskalnej). Przed nami dziś drugie oszacowanie dynamiki PKB w Wielkiej Brytanii (spodziewamy się rewizji z -0,6% w ujęciu kwartalnym do -0,3% w ujęciu kwartalnym). Przypomnijmy, że wczoraj zrewidowano wysokość dynamiki PKB w USA w III kwartale 2009 z 3,5% rocznego tempa zmian do 2,8%. Od 14:30 publikowane będą już tylko informacje ze Stanów Zjednoczonych. Najpierw dane o dynamice przychodów osobistych oraz o konsumpcji indywidualnej w październiku (wielkości te mają wzrosnąć o, odpowiednio, 0,1% i 0,5% w ujęciu miesięcznym), jednocześnie Census Bureau
poda informacje o dynamice zamówień na dobra trwałego użytku (spodziewany jest wzrost o 0,5% w ujęciu miesięcznym oraz o 0,6% w ujęciu miesięcznym po wyłączeniu zamówień na środki transportu). I również o tej samej porze - 14:30 - dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz chyba najważniejsza informacja w dniu dzisiejszym: indeks nastrojów Uniwersytetu Michigan - finalny odczyt za listopad (przewidywany jest spadek z 70,6 pkt. w październiku do 67 w listopadzie).

Ważną dla rynków informacją było również wczorajsze ogłoszenie przez FOMC protokołu z posiedzenia z dni 3-4 listopada 2009. Z protokołu wynika, że członkowie FOMC nie obawiają się gwałtownego przyspieszenia inflacji i spodziewają się, że inflacja bazowa utrzyma się poniżej poziomu 2%, uznawanego za poziom akceptowany przez większość członków Komitetu (Fed nie stosuje polityki celu inflacyjnego). Zdaniem ekonomistów Fed sytuacja gospodarcza w USA poprawia się, co przełożyło się na zaprezentowanie przez nich bardziej optymistycznych prognoz na końcówkę bieżącego roku. Zawartość protokołu wskazuje również na to, że członkowie Komitetu nie są zgodni, jak należy postępować w momencie, gdy konieczne stanie się zacieśnienie polityki pieniężnej - czy wyprzedawać skupowane dotychczas aktywa (w sumie na kwotę 1,7 bln, czyli 1 700 mld USD), czy podnosić stopy procentowe. Przed podniesieniem stóp ostrzegał we wczorajszym wystąpieniu w Singapurze prezes Banku Światowego, Robert Zoellick.
Advanced Financial Solutions

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)