Trwa ładowanie...
holderName

Portugalia korzysta na zmianie kierunku wyjazdów turystycznych

Wpływy Portugalii z turystyki zwiększyły się w pierwszej połowie br. o ponad 8,2 proc. Rosnące obroty sektora są konsekwencją napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie i w krajach Afryki Północnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Portugalia korzysta na zmianie kierunku wyjazdów turystycznych
(Thinkstockphotos)
holderName

Od stycznia do czerwca br. wpływy portugalskiego sektora turystycznego przekroczyły kwotę 3,7 mld euro, co oznacza wzrost o 8,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2012 r. Większość z nich została wygenerowana w regionie Algarve oraz w Lizbonie.

- Wzrost nowych gości przybywających do Portugalii jest widoczny od dwóch lat. Związane jest to z odwrotem turystów od państw Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu w następstwie Wiosny Arabskiej. Powód jest oczywisty - kierunki te są coraz mniej bezpieczne dla zwiedzających - powiedział Adolfo Mesquita Nunes, sekretarz stanu ds. turystyki w rządzie Pedra Passosa Coelho.

Portugalia skuteczniej niż sąsiednia Hiszpania przejmuje turystów, którzy dotychczas kierowali się na wypoczynek do państw arabskich. W pierwszej połowie br. hiszpańska turystyka zwiększyła swoje wpływy tylko o 2,5 proc., do poziomu 14,3 mld euro.

holderName

- W przeciwieństwie do Hiszpanów dynamika wpływów z turystyki jest u nas wysoka. Ponadto, pozytywną przesłanką dla sektora jest fakt, że zagraniczni turyści po zmianie kierunku często powtarzają wizyty w nowym kraju, wiążąc się z nim na kolejne lata. W związku z tym liczymy na utrzymanie się tendencji wzrostowej po 2013 r. - poinformował Francisco Calheiros, przewodniczący Portugalskiej Konfederacji Turystyki.

Wśród narodowości, które w tym roku wyraźnie zwiększyły swoje wyjazdy na wczasy do Portugalii oraz wydatki w tym kraju są Amerykanie.

Według szacunków Krajowego Instytutu Statystycznego w Lizbonie (INE), w pierwszej połowie br. Amerykanie wydali w Portugalii podczas urlopów rekordową kwotę 227 mln euro. W analogicznym okresie ub.r. ich wydatki były tam mniejsze o 27 proc.

Obok Amerykanów wśród najczęściej spędzających urlop w Portugalii są Niemcy, Brytyjczycy, Holendrzy oraz Irlandczycy.

Turystyka stanowi już 10 proc. PKB Portugalii, pozostając jednym z głównych sektorów gospodarczych, a także miejsc pracy. Posiada on 14 proc. udziałów w wartości sprzedaży zagranicznej Portugalii, a także odpowiada za zatrudnienie 8 proc. osób pracujących w tym kraju.

Z Lizbony Marcin Zatyka

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName