Portugalia korzysta na zmianie kierunku wyjazdów turystycznych
Wpływy Portugalii z turystyki zwiększyły się w pierwszej połowie br. o ponad 8,2 proc. Rosnące obroty sektora są konsekwencją napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie i w krajach Afryki Północnej.
Od stycznia do czerwca br. wpływy portugalskiego sektora turystycznego przekroczyły kwotę 3,7 mld euro, co oznacza wzrost o 8,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2012 r. Większość z nich została wygenerowana w regionie Algarve oraz w Lizbonie.
- Wzrost nowych gości przybywających do Portugalii jest widoczny od dwóch lat. Związane jest to z odwrotem turystów od państw Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu w następstwie Wiosny Arabskiej. Powód jest oczywisty - kierunki te są coraz mniej bezpieczne dla zwiedzających - powiedział Adolfo Mesquita Nunes, sekretarz stanu ds. turystyki w rządzie Pedra Passosa Coelho.
Portugalia skuteczniej niż sąsiednia Hiszpania przejmuje turystów, którzy dotychczas kierowali się na wypoczynek do państw arabskich. W pierwszej połowie br. hiszpańska turystyka zwiększyła swoje wpływy tylko o 2,5 proc., do poziomu 14,3 mld euro.
- W przeciwieństwie do Hiszpanów dynamika wpływów z turystyki jest u nas wysoka. Ponadto, pozytywną przesłanką dla sektora jest fakt, że zagraniczni turyści po zmianie kierunku często powtarzają wizyty w nowym kraju, wiążąc się z nim na kolejne lata. W związku z tym liczymy na utrzymanie się tendencji wzrostowej po 2013 r. - poinformował Francisco Calheiros, przewodniczący Portugalskiej Konfederacji Turystyki.
Wśród narodowości, które w tym roku wyraźnie zwiększyły swoje wyjazdy na wczasy do Portugalii oraz wydatki w tym kraju są Amerykanie.
Według szacunków Krajowego Instytutu Statystycznego w Lizbonie (INE), w pierwszej połowie br. Amerykanie wydali w Portugalii podczas urlopów rekordową kwotę 227 mln euro. W analogicznym okresie ub.r. ich wydatki były tam mniejsze o 27 proc.
Obok Amerykanów wśród najczęściej spędzających urlop w Portugalii są Niemcy, Brytyjczycy, Holendrzy oraz Irlandczycy.
Turystyka stanowi już 10 proc. PKB Portugalii, pozostając jednym z głównych sektorów gospodarczych, a także miejsc pracy. Posiada on 14 proc. udziałów w wartości sprzedaży zagranicznej Portugalii, a także odpowiada za zatrudnienie 8 proc. osób pracujących w tym kraju.
Z Lizbony Marcin Zatyka