Trwa ładowanie...
d3b7uo7

Portugalia otwiera urzędy pomagające w eksmisji lokatorów

Portugalia uruchamia sieć urzędów służących właścicielom nieruchomości pomocą w eksmisji lokatorów, którzy nie przestrzegają umowy najmu. Utworzone Krajowe Oddziały Wynajmu podlegać będą bezpośrednio ministerstwu sprawiedliwości.

Share
d3b7uo7

Instytucja została powołana dzięki nowelizacji ustawy o wynajmie lokali mieszkalnych, która weszła w życie we wtorek. Nowe przepisy przewidują, że właściciel nieruchomości w sytuacji łamania przez wynajmującego zasad umowy będzie mógł udać się do jednego z Krajowych Oddziałów Wynajmu, tzw. BNA, aby uruchomić proces eksmisji lokatora.

Badaniem przesłanek do usunięcia wynajmującego zajmie się jeden z notariuszy zatrudnionych w BNA. Zgłoszenie przypadku będzie natychmiast odnotowane w elektronicznej bazie danych połączonej z systemem ministerstwa sprawiedliwości i automatycznie uruchomi proces eksmisji.

Zgodnie z nowym prawem wynajmujący, który będzie chciał zakwestionować w BNA skargę złożoną przez najemcę, zapłaci 360 euro. Tymczasem złożenie doniesienia na niepoprawnego lokatora będzie dla najemcy znacznie tańsze. Koszt zgłoszenia przypadku łamania umowy wynajmu wyniesie 25,5 euro.

Jak poinformowało w komunikacie ministerstwo sprawiedliwości w Lizbonie, resort rozpoczął już prace nad wytyczeniem szczegółowych zasad, na jakich będzie działać nowa instytucja.

d3b7uo7

Według argumentacji rządu, który był inicjatorem nowelizacji przepisów, wprowadzenie Krajowych Oddziałów Wynajmu powinno zdynamizować rynek wynajmu mieszkań w Portugalii i skrócić okres oczekiwania na eksmisję nieuczciwych lokatorów. Dotychczas średni czas ich usunięcia wynosił w Portugalii 16 miesięcy. Według zapewnień resortu sprawiedliwości nowe prawo skróci ten okres do czterech miesięcy.

Szacuje się, że w ponad 10-milionowej Portugalii mieszkanie wynajmuje około 1,1 mln osób.

Z Lizbony Marcin Zatyka

d3b7uo7

Podziel się opinią

Share
d3b7uo7
d3b7uo7