Trwa ładowanie...
d20qpvl

Posiedzenie RBN dot. bezpieczeństwa lotów VIP (komunikat)

...
Share
d20qpvl

29.09. Warszawa - BBN informuje:

W środę, 29 września br., w Pałacu Prezydenckim odbyło się - pierwsze po zaprzysiężeniu Bronisława Komorowskiego na urząd Prezydenta RP - posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W czasie spotkania omówiona została zawartość opracowanego przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego raportu, dotyczącego zasad i procedur bezpieczeństwa przewozu powietrznego osób zajmujących ważne stanowiska państwowe.

Przed rozpoczęciem posiedzenia prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył marszałkowi Sejmu RP Grzegorzowi Schetynie akt powołania do składu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

d20qpvl

W posiedzeniu RBN uczestniczyli: Bronisław Komorowski - prezydent RP, Grzegorz Schetyna - marszałek Sejmu RP, Donald Tusk - prezes Rady Ministrów, przewodniczący PO, Waldemar Pawlak - wiceprezes Rady Ministrów, prezes PSL, Stanisław Koziej - szef BBN, sekretarz RBN, Radosław Sikorski - minister spraw zagranicznych, Jerzy Miller - minister spraw wewnętrznych i administracji, Grzegorz Napieralski - przewodniczący SLD.

Raport BBN skupia się na trzech głównych obszarach problemowych:

- Zasadach korzystania przez VIP-ów z transportu powietrznego, obejmujących m.in. kryteria rozśrodkowania VIP-ów na potrzeby transportu lotniczego oraz ich obowiązki w czasie lotu;

- Bezpiecznej organizacji transportu powietrznego przez Kancelarie: Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Sejmu i Senatu oraz Ministerstwa Obrony Narodowej - m.in. podczas korzystania z lotnictwa państwowego i cywilnego;

d20qpvl

- Bezpieczeństwie wykonania przewozu VIP-ów - rodzaju podmiotu państwowego przeznaczonego do realizacji tego transportu, wymagań i warunków realizacji zadań przewozu przez lotnictwo wojskowe oraz wymagań bezpieczeństwa w czasie transportu najważniejszych osób w państwie przez lotnictwo cywilne, a także w warunkach i przypadkach szczególnych.

Procedura analizy i rozwiązywania powyższych problemów obejmowała następujące przedsięwzięcia:

- Własne oceny i analizy BBN, w tym rozeznanie w rozwiązaniach istniejących w innych krajach;

- Zebranie, analiza i ocena informacji oraz propozycji od innych instytucji państwowych;

d20qpvl

- Wizyty studyjne w Dowództwie Sił Powietrznych oraz 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego;

- Narada z przedstawicielami cywilnych instytucji lotniczych;

- Trzy narady z przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za organizowanie, koordynowanie i zabezpieczanie transportu powietrznego VIP;

- Okrągły stół ekspertów lotniczych;

d20qpvl

- Narada z cywilnymi dysponentami środków powietrznych oraz Ministerstwem Infrastruktury;

- Narada z Zarządem Krajowej Rady Lotnictwa;

- Indywidualne konsultacje z praktykami lotniczymi, ekspertami i niezależnymi analitykami zajmującymi się sprawami bezpieczeństwa i lotnictwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d20qpvl

Podziel się opinią

Share
d20qpvl
d20qpvl