Trwa ładowanie...
d3f1i97
rpp

Posiedzenie RPP obędzie się bez niespodzianek?

Ekonomiści są zgodni, że w tym miesiącu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni wysokości stóp procentowych, a wielu podejrzewa, że zmiany nie będzie do końca roku.

Share
d3f1i97

Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady, podczas którego jej członkowie przeanalizują wskaźniki dotyczące stanu polskiej gospodarki.

Główny ekonomista banku BZ WBK Maciej Reluga wyjaśnia, że brak obniżek stóp procentowych od czerwca to efekt podwyższonej inflacji i poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce.

Jego zdaniem członkowie Rady obserwując wyższą inflację od głównej stopy procentowej NBP stwierdzili, że nie jest wskazane pogłębianie tej różnicy, która już teraz powoduje, że mamy do czynienia z ujemną realną stopą procentową.

Ekspert zastanawia się kiedy Rada ogłosi zmianę nastawienia z łagodnego, które pozwala spodziewać się obniżek stóp procentowych na neutralne, które wskazuje na chęć utrzymania obowiązującego poziomu stóp NBP.

Według niego taka zmiana mogłaby nastąpić już teraz, ale możliwe, że Rada poczeka do października, kiedy zostanie zaprezentowana prognoza inflacji i tempa rozwoju gospodarczego.

Decyzję Rady o wysokości stóp procentowych poznamy w środę.

Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 3,5 procent.

d3f1i97

Podziel się opinią

Share
d3f1i97
d3f1i97