Posłowie fundują nam podwyżkę cen benzyny

Po wejściu w życie przepisów nowelizacji ustawy dot. jakości paliw, biokomponentów i biopaliw, wzrosną ceny paliw. Ekologia kosztuje. Szkoda, że płacą za nią podatnicy..

Posłowie fundują nam podwyżkę cen benzyny
Źródło zdjęć: © AFP

03.07.2014 | aktual.: 04.07.2014 09:23

Po wejściu w życie przepisów nowelizacji ustawy dot. jakości paliw, biokomponentów i biopaliw, wzrosną ceny paliw. Ekologia kosztuje. Szkoda, że płacą za nią podatnicy.

- My w Ministerstwie Gospodarki szacujemy, że przejście z poziomu 5 proc. udziału biokomponentów na dziesięcioprocentowy udział biokomponentów i te regulacje, które wprowadzamy, podwyższą koszt litra benzyny o 5 gr - powiedział wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz w Senacie.

Ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, którą w czerwcu przyjął Sejm, zakłada zwiększenie z 5 proc. do 10 proc. możliwej dopuszczalnej ilości biokomponentów w benzynach silnikowych. Takie paliwo oznacza się symbolem E10.

Nowela wprowadza okres przejściowy. Do końca 2020 r. sprzedawcy będą musieli oferować również benzynę z 5-proc. dodatkiem bioetanolu. Ustawa wprowadza też korzystniejsze sposoby wyliczenia wielkości ograniczenia emisji dzięki m.in. użyciu surowców z UE, odpadków nieżywnościowych, zrębków drzewa itp.

Nowe prawo wprowadzać będzie również obowiązek informowania klientów o tym, że paliwo zawiera dodatki metaliczne, które mogą powodować potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Chodzi o związki poprawiające działanie silnika. Kiedyś były to organiczne związki ołowiu, dziś stosuje się organiczne związki manganu. Projekt wprowadza więc odpowiednie zmiany do systemu monitorowania i kontroli jakości paliw.

Nowela wdrażać będzie też szereg przepisów dyrektywy 2009/30/WE ws. monitorowania i redukcji emisji gazów cieplarnianych w transporcie, m.in. ustanawia tzw. Narodowy Cel Redukcyjny i wyznacza go dla 2020 r. na poziomie 6 proc. redukcji emisji CO2 z transportu, w stosunku do poziomu z roku 2010.

Źródło artykułu:PAP
benzynaolej napędowyceny paliw
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (589)