Posłowie przeciwko komercjalizacji szpitali

Posłowie podtrzymali prezydenckie weta do ustawy zakładającej przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki, do ustawy o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej i do ustawy wprowadzającej reformę systemu ochrony zdrowia

Posłowie przeciwko komercjalizacji szpitali

W piątkowych głosowaniach posłowie podtrzymali prezydenckie weta do ustawy zakładającej przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki, do ustawy o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej i do ustawy wprowadzającej reformę systemu ochrony zdrowia.

Najwięcej kontrowersji wzbudzała pierwsza z zawetowanych ustaw, która zakłada obligatoryjne przekształcenie zoz-ów w spółki działające w oparciu o prawo handlowe i przekazanie całości kapitału samorządom. Szczegółowe przepisy dotyczące przekształceń zawarto w ustawie wprowadzającej reformę. Z kolei w ustawie o pracownikach zoz-ów m.in. zrównano czas ich pracy.

Minister zdrowia Ewa Kopacz podkreślała wielokrotnie, że zawetowanie przez prezydenta ustawy wprowadzającej oznacza, że także trzy ustaw zdrowotne podpisane przez prezydenta nie wejdą w życie. Chodzi o ustawy: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o konsultantach medycznych i o akredytacji w ochronie zdrowia.

Sejm podtrzymał także weto prezydenta do nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowe zasady ustalania rent, zawarte w nowelizacji ustawy miałby objąć osoby urodzone po 1948 r. Osoby, które odeszłyby na renty w latach 2009-2013, skorzystałyby z okresu przejściowego.

W tym czasie ich świadczenia byłyby obliczane częściowo według starych a częściowo nowych zasad. Nowością była też rezygnacja z zawieszania, czy zmniejszania rent osobom podejmującą pracę zarobkową, niezależnie od uzyskanego przez nie dochodu.

Posłowie odrzucili jednak prezydenckie weto do nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Ustawa przewiduje odrolnienie wszystkich gruntów rolnych w miastach oraz wyłącza spod działania ustawy grunty niższych klas na obszarach wiejskich.

Sejm odrzucił też weto prezydenta do nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych przewidującej likwidację awansów poziomych sędziów.

Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych znosi awanse poziome sędziów, czyli stanowiska sędziego sądu okręgowego w sądzie rejonowym i sędziego sądu apelacyjnego w sądzie okręgowym. Awanse te zostały wprowadzone nowelizacją z czerwca 2007 roku, której przepisy obowiązują od lipca 2008.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)