Posłowie przyjęli senacką poprawkę do noweli Prawa celnego

Posłowie poparli w piątek w głosowaniu techniczną poprawkę do nowelizacji Prawa celnego zaproponowaną przez Senat. Poprawka odnosi się do minimalnej i maksymalnej stawki opłat za przechowywanie w depozycie towaru zajętego przez celników.

Poprawka zgłoszona przez Senat usunęła z noweli podwójne przeczenie, które znalazło się w regulacji.

Nowelizacja Prawa celnego dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2011 r. TK uznał wtedy, że ustawa powinna określać, co najmniej dolne i górne granice opłaty za przechowywanie w depozycie towarów zajętych przez organy celne. Zgodnie z nowelą całkowita opłata za przechowywanie zajętego towaru w depozycie urzędu celnego nie może być wyższa od wartości celnej tego towaru i nie może być niższa od równowartości 10 euro.

Nowe przepisy przewidują, że stawkę opłaty za przechowywanie towaru w depozycie określi minister finansów w rozporządzeniu. Ma ono uwzględniać wartość celną towarów lub wartość rynkową. Stawka ta ma wynieść 5 proc. wartości celnej towaru za każdy rozpoczęty miesiąc.

Nowela ma ponadto dostosować przepisy Prawa celnego regulujące opłaty z tytułu przeprowadzonych badań lub analiz towarów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, ustanawiającego wspólnotowy kodeks celny.

Nowela trafi teraz do podpisu przez prezydenta.

Źródło artykułu:PAP
prawo celnecłosenat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)