Powinni płacić za pracę w sobotę. Szykują zmianę prawa
Dużym problemem dla pracodawców i pracowników jest brak możliwości zapłacenia za pracę wykonywaną szóstego dnia tygodnia (w tzw. wolną sobotę).
Dużym problemem dla pracodawców i pracowników jest brak możliwości zapłacenia za pracę wykonywaną szóstego dnia tygodnia (w tzw. wolną sobotę). Dlatego Konfederacja Lewiatan (organizacja zrzeszająca pracodawców) postuluje zmianę w prawie. Proponuje zezwolenie na wypłatę wynagrodzenia za pracę (zamiast udzielania dnia wolnego).
- Przyjęcie takiego rozwiązania pozwoli na bardziej elastyczne gospodarowanie czasem pracy w firmach i przede wszystkim umożliwi pracownikom uzyskanie wyższego wynagrodzenia - komentuje dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Obecnie jest tak, że jeśli pracownik wykonywał pracę w dniu dla niego wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (zazwyczaj jest to sobota), to pracodawca jest zobowiązany udzielić mu innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego. Zatem nie może alternatywnie wypłacić świadczenia pieniężnego, nawet na wyraźny wniosek pracownika.
Taka regulacja jest nazbyt restrykcyjna - uważają eksperci z Konfederacji Lewiatan. Zgodnie z przepisami, jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie we wskazanym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę lub święto, pracownikowi przysługuje dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego - dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę.
Organizacja przekonuje, że należy zezwolić - w wyjątkowych przypadkach - na rekompensowanie pieniężne pracy wykonywanej szóstego dnia tygodnia. Takim wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy pracownik indywidualnie wnioskuje o wypłatę wynagrodzenia lub pracodawca nie ma możliwości udzielenia dnia wolnego (np. sobota była ostatnim dniem okresu rozliczeniowego).
Proponowane rozwiązanie nie pogorszy sytuacji pracownika, przeciwnie - wpłynie korzystnie na jego dochody. Rozszerzenie zasad rekompensowania pracy nie spowoduje dodatkowych kosztów dla budżetu państwa, lecz zwiększy wpływy z tytułu podatków i składek na ubezpieczenia społeczne.
AK/WP.PL