Poziom wykształcenia a wynagrodzenia pracowników
Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w 2008 roku wykształcenie okazało się jednym z czynników najsilniej różnicujących grupy pracowników pod kątem wynagrodzenia
Interesującym zestawieniem jest porównanie wysokości zarobków osób, które posiadały dyplom MBA z wynagrodzeniem pracowników, którzy nie ukończyli tego typu studiów. Przykładowo, co drugi specjalista posiadający dyplom MBA otrzymywał w 2008 roku zarobki mieszczące się w przedziale od 4 050 do 10 500 PLN brutto, podczas gdy 50% specjalistów nie posiadających takowego dyplomu zarabiała nie więcej niż 3 800 PLN. Ponadto, mediany wynagrodzeń kierowników lub dyrektorów, którzy nie ukończyli studiów MBA, stanowiły jedynie 53% wynagrodzeń osób pracujących na równoległych stanowiskach, posiadających ów dyplom.
Fakt ukończenia studiów podyplomowych okazał się czynnikiem różnicującym wynagrodzenia w znacznie mniejszym stopniu niż posiadanie dyplomu MBA. Jedyną grupą pracowników, która znacznie zyskała dzięki takiej formie zdobywania wiedzy i kwalifikacji, były osoby zatrudnione na szczeblach kierowniczych.
Na uwagę zasługuje także fakt zróżnicowania wynagrodzeń pracowników o danym poziomie wykształcenia, zatrudnionych w przedsiębiorstwach z kapitałem polskim lub zagranicznym. Im wyższy był poziom wykształcenia, tym bardziej korzystna finansowo okazywała się praca w firmie o kapitale zagranicznym.
Przykładowo, wynagrodzenia specjalistów o wykształceniu średnim, pracujących w firmach z przewagą kapitału zagranicznego, były wyższe o 26% od płac pracowników tego samego szczebla zatrudnionych w przedsiębiorstwach o polskim kapitale. W przypadku specjalistów posiadających dyplom wyższej uczelni, różnica ta wyniosła już 56%.
Ewa Bochyńska-Śmigielska Sedlak & Sedlak
[
]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )
[
]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )