Trwa ładowanie...
majątek
30-12-2008 12:21

Poznaj najbogatszych polskich europosłów

Najbogatsi polscy europosłowie to Jan Masiel (Stronnictwo Piast), Krzysztof Hołowczyc (PO) i Dariusz Grabowski (wybrany z list LPR) - wynika z analizy oświadczeń majątkowych eurodeputowanych. Najmniejszym majątkiem dysponują zaś Ewa Tomaszewska (PiS) oraz Jacek Protasiewicz i Jan Olbrycht z PO.

Poznaj najbogatszych polskich europosłówŹródło: PAP
d4b1nbz
d4b1nbz

Z rankingu przygotowanego przez serwis internetowy tvp.info wynika, że Jan Masiel dysponuje majątkiem ok. 8 mln 818 tys. zł. Europoseł, który zasłynął swoimi relacjami z opanowanego przez terrorystów hotelu w Indiach, nie ma co prawda wielkich oszczędności (10 tys. zł i 8 tys. euro), ma jednak kilka domów i mieszkań o sporej wartości. Lubi też klasyczne samochody, ma Jaguara i Volvo.

Hołowczyc, poseł-rajdowiec zgromadził z kolei ok. 7 mln 246 tys. zł. Ma spore oszczędności (150 tys. zł, 100 tys. dolarów i 50 tys. euro), a także nieruchomości i grunty. Może się pochwalić największą wśród europosłów kolekcją samochodów - ma i zabytkowego pontiaka, trzy sportowe Subaru Impreza, a także Nissana Murano i Peugeota "Show Car". Wśród sprzętów ma też motorówkę, skuter wodny, motocykle, a także... konia rasy wielkopolskiej (o wartości ok. 50 tys. zł). Rajdowiec inwestuje także w obrazy. Hołowczyc, jako jeden z niewielu europosłów nie ma żadnych kredytów.

Grabowski ma z kolei majątek wart ok. 5 mln 938 tys. zł. Zgromadził duże oszczędności (600 tys. zł, 30 tys. euro i 20 tys. dolarów). Sporo pieniędzy włożył w fundusze inwestycyjne (prawie milion złotych). Europoseł zgromadził też kilka nieruchomości.

W pierwszej dziesiątce najbogatszych są też: Dariusz Rosati (SDPL) z ok. 4 mln 382 tys. zł, Genowefa Grabowska (SDPL) z ok. 3 mln 314 tys. zł, Bogusław Liberadzki (SLD) z ok. 2 mln 759 tys. zł, Ryszard Czarnecki (PiS) z ok. 2 mln 739 tys. zł, Bogusław Rogalski (wybrany z list LPR) z ok. 2 mln 606 tys. zł, Lidia Geringer d'Oedenberg (SLD) z ok. 2 mln 524 tys. zł i Adam Gierek (Unia Pracy) z ok. 2 mln 330 tys. zł.

d4b1nbz

Najmniejszy majątek zgromadził Olbrycht - ok. 183 tys. zł, Tomaszewska ok. 471 tys. zł i Protasiewicz ok. 511 tys. zł.

W obliczaniu majątków poselskich serwis tvp.info wziął pod uwagę informacje umieszczone przez eurodeputowanych w oświadczeniach majątkowych złożonych na początku obecnego roku. Zsumowano oszczędności zarówno w złotówkach, jak i walutach obcych, a także inwestycje w fundusze inwestycyjne. Do tego dodano wartość posiadanych przez nich nieruchomości i gruntów. W kilku przypadkach, gdy nie była podana wartość nieruchomości, przeliczono ją po średniej cenie za metr kwadratowy mieszkania podaną w tym roku przez GUS (ok. 3,4 tys. zł).

Karolina Woźniak

d4b1nbz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b1nbz