Trwa ładowanie...
d13vxok

Poznań chce zakazać sprzedaży alkoholu po 23. Radni zadecydują w marcu

Nowa ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwala samorządom ograniczyć godziny otwarcia sklepów z alkoholem. Jako jedno z pierwszych miast z tej możliwości chce skorzystać Poznań.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poznań chce zakazać sprzedaży alkoholu po 23
Poznań chce zakazać sprzedaży alkoholu po 23 (Pixabay.com)
d13vxok

Jak dowiedział się "Głos Wielkopolski", poznański magistrat kończy już prace nad dwoma projektami uchwał, które mają zmniejszyć dostępność alkoholu w tym mieście.

Początkowo ograniczenia mają dotyczyć tylko Starego Miasta, gdzie sprzedaż alkoholu ma być zakazana od 23 do 6 rano.

Wideo: jak alkohol wpływa na mięśnie?

Jak zaznacza wiceprezydent Poznania, Mariusz Wiśniewski, ograniczenie będzie dotyczyło tylko sklepów. - Te działające całodobowo stanowiły i stanowią spory kłopot dla mieszkańców, generują problemy - podkreśla.

d13vxok

Drugi z projektów uchwał dotyczy spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Nad nowymi propozycjami poznańscy radni pochylą się pod koniec marca.

Na początku lutego Urząd Miasta Poznania poinformował WP, że rozważa możliwość skorzystania z nowych przepisów. Już wtedy trwały uzgodnienia i konsultacje m.in. z policją oraz ze strażą miejską.

Nowelizacje ustaw o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz o bezpieczeństwie imprez masowych zostały podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec stycznia.

Znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi daje gminom możliwość ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach pomiędzy 22.00 a 6.00.

d13vxok

Teraz samorządy będą mogły także ograniczyć liczbę zezwoleń na sprzedaż wszystkich napojów alkoholowych, czyli także takich, które zawierają mniej niż 4,5 proc. alkoholu.

Kolejna rzecz - gminy będą mogły określić maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu odrębnie dla sołectw, dzielnic i osiedli.

Nowe przepisy wprowadzają też zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. Dotychczas zakaz dotyczył tylko określonych miejsc: ulic, placów czy parków.

Miejsca przeznaczone do spożycia alkoholu to na przykład ogródki piwne.

Z kolei nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych wprowadza zasadę, że sprzedaż i podawanie alkoholu w czasie trwania imprezy masowej będzie mogła być prowadzona tylko przez podmioty posiadające jednorazowe zezwolenie.

d13vxok

Podziel się opinią

Share
d13vxok
d13vxok