Poznań chce zakazać sprzedaży alkoholu po 23. Radni zadecydują w marcu
Nowa ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwala samorządom ograniczyć godziny otwarcia sklepów z alkoholem. Jako jedno z pierwszych miast z tej możliwości chce skorzystać Poznań.
15.02.2018 | aktual.: 15.02.2018 18:22
Jak dowiedział się "Głos Wielkopolski", poznański magistrat kończy już prace nad dwoma projektami uchwał, które mają zmniejszyć dostępność alkoholu w tym mieście.
Początkowo ograniczenia mają dotyczyć tylko Starego Miasta, gdzie sprzedaż alkoholu ma być zakazana od 23 do 6 rano.
Jak zaznacza wiceprezydent Poznania, Mariusz Wiśniewski, ograniczenie będzie dotyczyło tylko sklepów. - Te działające całodobowo stanowiły i stanowią spory kłopot dla mieszkańców, generują problemy - podkreśla.
Drugi z projektów uchwał dotyczy spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Nad nowymi propozycjami poznańscy radni pochylą się pod koniec marca.
Na początku lutego Urząd Miasta Poznania poinformował WP, że rozważa możliwość skorzystania z nowych przepisów. Już wtedy trwały uzgodnienia i konsultacje m.in. z policją oraz ze strażą miejską.
Nowelizacje ustaw o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz o bezpieczeństwie imprez masowych zostały podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec stycznia.
Znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi daje gminom możliwość ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach pomiędzy 22.00 a 6.00.
Teraz samorządy będą mogły także ograniczyć liczbę zezwoleń na sprzedaż wszystkich napojów alkoholowych, czyli także takich, które zawierają mniej niż 4,5 proc. alkoholu.
Kolejna rzecz - gminy będą mogły określić maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu odrębnie dla sołectw, dzielnic i osiedli.
Nowe przepisy wprowadzają też zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. Dotychczas zakaz dotyczył tylko określonych miejsc: ulic, placów czy parków.
Miejsca przeznaczone do spożycia alkoholu to na przykład ogródki piwne.
Z kolei nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych wprowadza zasadę, że sprzedaż i podawanie alkoholu w czasie trwania imprezy masowej będzie mogła być prowadzona tylko przez podmioty posiadające jednorazowe zezwolenie.