Poznań/Międzynarodowe Targi Poznańskie w pełni miejską spółką

Umowę ws. komunalizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) podpisał w poniedziałek w Poznaniu minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński z prezydentem miasta Jackiem Jaśkowiakiem. Odtąd 100 proc. udziałów spółki należeć będzie do Miasta Poznania.

05.10.2015 12:45

Do tej pory 60 proc. udziałów w spółce miał Skarb Państwa, do miasta należało pozostałe 40 proc. Międzynarodowe Targi Poznańskie, lider polskiego przemysłu targowego, powstały w 1921 roku. Do lat '50 ub. wieku były spółką miejską. Później stały się jednostką Polskiej Izby Handlu Zagranicznego z siedzibą w Warszawie.

W 1990 roku zostały przekształcone w spółkę z ograniczona odpowiedzialnością z udziałem skarbu państwa. Od lat trwały zabiegi lokalnego samorządu o to, by miasto było jedynym właścicielem spółki.

"Niezmiernie się cieszę, że mogę tu być, finalizując, jako minister skarbu państwa, wdrażany od wielu lat plan rządu - plan decentralizacji państwa, nie tylko tej formalnej, administracyjnej, ale też tej gospodarczej" - powiedział w poniedziałek podczas uroczystości podpisania umowy minister Czerwiński.

Jak dodał, wierzy, że komunalizacja "rozwinie targi i rozwinie przedsiębiorczość". Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak podkreślił, że podpisana w poniedziałek umowa jest historycznym wydarzeniem.

"Od dziś Międzynarodowe Targi Poznańskie będą poznańskie w 100 procentach - nie tylko z nazwy. Dziękuję za zaufanie, którym rząd obdarzył samorząd" - powiedział.

"Targi są bardzo istotnym elementem promowania Poznania. Z pewnością ważnym obszarem (dla rozwoju targów) jest organizacja różnego rodzaju kongresów i miasto ma możliwość wspierania targów w zakresie ich pozyskiwania. Targi należą do przedsiębiorstw strategicznych, my nie oczekujemy od nich dywidendy" - dodał Jaśkowiak.

Międzynarodowe Targi Poznańskie to lider polskiego przemysłu targowego. Posiadają ok. 55 proc. udziału w rynku targowym w Polsce i są, według informacji spółki, pierwszym organizatorem targów w Europie Środkowo-Wschodniej.

"Targi są marką Poznania, taką markę buduje się przez lata. Poznań kojarzy się z targami, tak jak Wawel kojarzy się z Krakowem a Kolumna Zygmunta z Warszawą. To, co prezydent Jaśkowiak ma w ręku to swoista buława marszałkowska. Jak nią zarządzi to zależy od niego, ale wiem, że tu, w Poznaniu, poznaniacy, przedsiębiorczy ludzie, będą codziennie patrzeć, czy ich sprawy idą w dobrą stronę" - powiedział Czerwiński.

Minister poinformował, że od 2007 roku, od kiedy istnieje taka możliwość, MSP nieodpłatnie przekazało miastom i gminom ponad 90 ważnych dla nich spółek.

MTP dysponują największą w Polsce infrastrukturą targową i konferencyjną - posiadają 16 klimatyzowanych pawilonów, 150 tys. mkw powiązanej ze sobą powierzchni konferencyjnej, wystawienniczej i otwartej. Spółka zatrudnia ok. 420 osób. W 2014 roku przychody MTP wyniosły przeszło 141 mln zł.

Międzynarodowe Targi Poznańskie są jednym z najdłużej działających w Europie organizatorów targów. W dniach 28 maja - 5 czerwca 1921 roku w Poznaniu zorganizowano I Targ Poznański. Od 1925 roku Targi Poznańskie stały się imprezą międzynarodową. W 1929 odbyła się Powszechna Wystawa Krajowa, która stanowiła przegląd dorobku gospodarczego i kulturalnego Polski dziesięć lat po odzyskaniu niepodległości. Ekspozycje na 65 hektarach zwiedziło wówczas 4,5 miliona osób.

W roku 2014 w 69 wydarzeniach targowych wzięło udział ponad 11 tys. wystawców z 67 krajów świata. Imprezy targowe odwiedziło około 650 tys. zwiedzających. Liczba uczestników targów i kongresów organizowanych na terenie MTP sięgnęła w ub. roku 1,1 mln.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)