Trwa ładowanie...
d33d4e7

Późne truskawki wyjątkowo tanie. 7 złotych za kilogram

7 złotych za kilogram kosztują w hurcie truskawki z odmian późnych i powtarzających. Cena jest wyjątkowo niska, w zeszłym roku była prawie dwukrotnie wyższa.
Share
Późne truskawki wyjątkowo tanie.
Późne truskawki wyjątkowo tanie.Źródło: iStock.com
d33d4e7

Ten sezon nie był dobry dla plantatorów truskawek. Wczesną wiosną przymrozki, później susza. Owoce były małe, było ich niewiele, część obumarła na krzakach.

W szczycie sezonu, gdy owoce powinny być najtańsze, hurtowa cena nieraz przekraczała 15 złotych za kilogram.

Ceny spadły za to pod koniec sierpnia, gdy na rynek wchodzą owoce z odmian późnych i powtarzających, czyli takich, które owocują po kilka razy w ciągu roku, od wiosny do późnej jesieni.

d33d4e7

Obejrzyj: Truskawki. Jak przedłużyć im życie

W czwartek hurtowa cena truskawek na giełdzie Bronisze, wynosiła średnio 7 złotych za kilogram. Dla porównania, w zeszłym roku było to 12 złotych.

Czytaj również: Podrożało niemal wszystko. Ceny w dyskontach podskoczyły

- Truskawki powtarzające będą dostępne do października, może do listopada. Są mniejsze niż odmiany polne, w smaku przypominają nieco poziomki - mówi Anna Kaszewiak z giełdy Bronisze. - W tym roku faktycznie jest ich bardzo dużo. Możliwe, że część rolników przestawia się na takie odmiany i tych nasadzeń jest znacznie więcej.

d33d4e7

Niska cena truskawek to jedna z niewielu dobrych wiadomości, płynących z rynku warzyw i owoców. Nadal bardzo drogi jest bób, który ucierpiał z powodu suszy. Średnia cena w hurcie to 18 złotych za kilogram.

Czytaj też: Truskawki z Polski. Azjaci potrzebni do zbiorów

Droga jest też kapusta, od 3,5 zł nawet do 5 zł za główkę, i ziemniaki, których cena przekracza 2 zł za kilogram.

Drogie są też maliny, których z powodu letniej suszy jest na rynku bardzo mało. Hurtowa cena przekracza 28 złotych za kilogram.

d33d4e7

Podziel się opinią

Share
d33d4e7
d33d4e7