Trwa ładowanie...
d20ilc7
indie

Pożyczka z BŚ na wsparcie banków i rozwój infrastruktury

Pożyczka z Banku Światowego (BŚ) w wysokości 4,3 mld dolarów zostanie przeznaczona przez Indie na finansowanie projektów w sferze infrastruktury, a także w bankowości i energetyce - podano w czwartek w Delhi.

Share
d20ilc7

Niemal połowa z obiecanej przez BŚ sumy - 2 mld dolarów - zostanie przeznaczona na program antykryzysowy, wspomagający system banków publicznych. Pieniądze te mają m.in. umożliwić utrzymanie poziomu kredytowania - poinformował w Delhi przedstawiciel BŚ Roberto Zagha. Władze Indii będą decydowały, które banki otrzymają wsparcie.

1,2 mld dolarów przeznaczone zostanie na rozwijanie indyjskiej infrastruktury, m.in. sieci dróg oraz modernizację i rozbudowę portów. Suma ta ma też umożliwić finansowanie przedsięwzięć prywatno-państwowych, działających właśnie w sferze budowy dróg, portów itp.

Miliard dolarów otrzymają Indie na modernizację i rozbudowę sieci energetycznej. Jest ona przestarzała, a straty związane z przesyłem energii sięgają aż 40 proc. Pomoc Banku Światowego ma się przyczynić do zmniejszenia deficytu energii elektrycznej - w ostatnich latach wynosił on około 15 proc.

d20ilc7

150 milionów dolarów pożyczki zostanie przeznaczone na realizację projektu wodno-sanitarnego w indyjskim stanie Andhra Pradeś. Projekt przewiduje doprowadzenie wody do 2600 wiosek w sześciu okręgach tego stanu. Tym samym ponad 2 miliony mieszkańców uzyskają dostęp do wody, a milion - kanalizację.

Potrzeby Indii na realizację projektów infrastrukturalnych w okresie XI planu pięcioletniego w latach 2007-2012 szacowane są na 500 miliardów dolarów. Wiele projektów ma zostać sfinansowanych z pożyczek uzyskanych w Banku Światowym oraz Azjatyckim Banku Rozwoju.

Elżbieta Dziuk

d20ilc7

Podziel się opinią

Share
d20ilc7
d20ilc7