Pozytywne nastroje na początku 2013 roku
Miniony rok, pomimo wielu negatywnych informacji oraz niższych globalnych prognoz gospodarczych, powinno się uznać za udany. Przede wszystkim druga połowa 2012 roku przyniosła ponowny wzrost apetytu na bardziej ryzykowne aktywa.
Należy pamiętać, że dużą rolę w uspokojeniu rynkowych nastrojów odegrały wzmożone działania banków centralnych, które zdecydowały się na uruchomienie kolejnych programów mających na celu stymulowanie wzrostu gospodarczego. Obraz rynku w nowym 2013 roku nastraja optymistycznie. Na rynkach akcji można zaobserwować dalsze wzrosty, a na rynku FX większe zainteresowanie walutami uznawanymi za bardziej ryzykowne. W podtrzymaniu pozytywnego klimatu inwestycyjnego pomogły doniesienia, że Stany Zjednoczone unikną klifu fiskalnego.
W Kongresie zostało zatwierdzone porozumienie w sprawie zmian wysokości podatków. Nowa ustawa, którą ma podpisać prezydent Obama przewiduje, że niskie stawki podatkowe zostaną wprowadzone na stałe dla klasy średniej, natomiast wzrosną podatki osób o dochodach powyżej 400tys. dolarów rocznie oraz 450tys. dolarów w przypadku par. Wciąż brakuje konkretów w kwestii cięć budżetowych oraz konieczności podniesienia limitu zadłużenia kraju.
Pierwsze dane, jakie napływają na rynek w 2013 roku dotyczą indeksów aktywności w sektorze przemysłowym. Chiński indeks PMI dla przemysłu publikowany przez NBS wskazuje na kontynuowaną ekspansję w gospodarce Państwa Środka. Wskaźnik ten utrzymał się na poziomie 50,6 pkt. w grudniu, co przyczyniło się do wzrostu apetytu na ryzko w trakcie sesji azjatyckiej. Ostateczne wartości wskaźników PMI za grudzień z Europy są już jednak niższe niż odczyty listopadowe i gorsze niż oczekiwania analityków. W grudniu wzrosły indeksy PMI dla przemysłu tylko we Włoszech i Francji.
Natomiast indeks aktywności w przemyśle Niemiec i całej strefy euro spadł odpowiednio do poziomu 46 pkt. i 46,1 pkt. Słabsze odczyty nie powinny jednakże istotnie zaszkodzić technicznemu obrazowi rynku. Najprawdopodobniej presja na dalszą wyprzedaż waluty amerykańskiej utrzyma się (wyjątek stanowi para USDJPY) , co będzie sprzyjać testowi okolic 1,33 na EURUSD.
W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na publikacje z amerykańskiej gospodarki. Ewentualne wyższe odczyty indeksów PMI oraz ISM dla sektora przemysłowego będą kolejnym impulsem do większego zaangażowania w bardziej ryzykowne amerykańskie aktywa.
EURPLN
Nasza krajowa waluta pozostaje stabilna, z lekką tendencją do umacniania się w dniu dzisiejszym. Dodatkowo nieco lepszy odczyt indeksu PMI dla Polski w grudniu, a także optymistyczne nastroje utrzymujące się na globalnych rynkach powinny sprzyjać złotemu. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 4,05. Silny opór wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie dziennym przebiegająca obecnie w rejonie 4,11.
*EURUSD *
EURUSD ponownie był bliski przetestowania okolic 1,33 w trakcie sesji azjatyckiej. Nieco słabsze odczyty indeksów PMI dla przemysłu ze strefy euro i Niemiec przyczyniły się do realizacji zysków. Para pozostaje jednak w silnym trendzie wzrostowym. Wybicie górą z zakresu wahań 1,3160-1,3280/90 powinno sprzyjać dalszemu umocnieniu euro względem dolara. Najbliższą strefę wsparcia wyznaczają okolice 1,3220-1,3230.
GBPUSD
Funt zyskuje na wartości względem dolara. Para GBPUSD przełamała z impetem opór w postaci maksimum lokalnego z 19 grudnia 2012 roku, co jest technicznym sygnałem do chęci kontynuacji wzrostów. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,6400, natomiast projekcja 161,8% całości spadków z okolic 1,6306 wyznacza kolejną barierę dla strony popytowej na poziomie 1,6454.
USDJPY
Zapewnienia S. Abe o dalszej ekspansji monetarnej szkodzą JPY, który obecnie służy jako waluta finansująca. Przełamanie oporu na poziomie 84 jeny za dolara otworzyło drogę do silnych wzrostów na USDJPY. Projekcja 161,8% całości spadków z okolic 84,20 wyznacza silny opór na poziomie 88,55.
Autor: Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl