Pozytywne nastroje w oczekiwaniu na wystąpienie T. Geithnera
Dzisiejsza sesja azjatycka oraz otwarcie giełd w Europie pozwoliły zapomnieć o dwudniowych spadkach, jakie miały miejsce pod koniec zeszłego tygodnia na amerykańskich parkietach.
Indeksy w Azji zanotowały na zamknięciu kilkuprocentowe zyski - Nikkei 225 po piątkowej przerwie w notowaniach zwyżkował dziś o 3,4%. Notowania w górę ciągnęły głównie spółki finansowe w wyniku poprawy sentymentu do tego sektora, jaka ma miejsce w oczekiwaniu na szczegóły nowego planu wsparcia dla amerykańskiego sektora finansowego.
Rynek oczekuje na dzisiejsze wystąpienie Sekretarza Skarbu Timothy Geithnera, w czasie którego ma on ujawnić szczegóły owego planu pomocy. Będzie on polegał na wykupie toksycznych papierów wartościowych oraz przejmowaniu niespłacalnych kredytów przez specjalnie utworzone do tego celu fundusze publiczno-prywatne. Innowacją obecnego planu jest właśnie włączenie prywatnego kapitału w proces wsparcia sektora bankowego - ma to sprzyjać bardziej efektywnej wycenie przejmowanych aktywów oraz większej przejrzystości transakcji. Ze wstępnych informacji, jakie do tej pory napłynęły na rynek, łączna wartość środków przeznaczonych na plan może sięgnąć nawet 1 biliona dolarów. Projekt będzie podzielony na dwie części - pierwsza związana będzie z wykupem papierów wartościowych opartych o rynek kredytów hipotecznych, druga natomiast polegać będzie na przejmowaniu zagrożonych i niespłacalnych kredytów.
Również europejskie parkiety dały się ponieść fali optymizmu związanego z oczekiwaniem na "plan Geithnera". Od rana rosną praktycznie wszystkie indeksy. Przed godziną 11.00 niemiecki DAX zyskiwał 1,4%, a brytyjski FTSE 250 zwyżkował o 1,3%. Silnie rosła również większość indeksów regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym polski WIG 20, który w drugiej godzinie notowań zyskiwał już o ponad 2%.
Wystąpienie Geithnera będzie miało miejsce o 13.45 czasu warszawskiego, czyli jeszcze przed zamknięciem sesji europejskiej - w drugiej połowie notowań na parkietach tego regionu możliwa jest zatem podwyższona zmienność.
Joanna Pluta
DM TMS Brokers S.A.